لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

بمب‌گذاری دوگانه داعش در سامرا و تکریت؛ چندین زائر ایرانی کشته شدند


 انفجار در کنار اتوبوس زائران ایرانی در سامرا
انفجار در کنار اتوبوس زائران ایرانی در سامرا

حملات انتحاری در شهرهای سامرا و تکریت موجب کشته شدن چند نفر از جمله ۱۰ زائر ایرانی شد؛ چند ده نفر دیگر نیز مجروح شدند. مسئولیت حملات را داعش برعهده گرفت.

در سامرا، انفجار دو بمب کنار اتوبوس های زائران ایرانی موجب کشته شدن ۱۰ زائر ایرانی شد. حمله داخل پارکینگ امامین عسکریین رخ داد. محمدجواد دانشیار، نماینده سازمان حج و زیارت ایران در عراق کشته شدن این تعداد شهروند ایرانی را تایید کرد.

در هر دو حمله عاملان از آمبولانس‌های بمب گذاری شده استفاده کردند.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، حمله در سامرا هنگامی رخ داد که یک آمبولانس که راننده اش بمبگذار انتحاری بود هنگام خارج شدن زائران ایرانی از اتوبوسی در پارکینگ، به سمت زائران حرکت کرد و در نزدیکی زائران منفجر شد.

در عین حال، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران که در عراق حضور دارد به خبرگزاری ایلنا گفت که انفجار دیگری در سامرا در مسیر دسترسی به حرم عسگری رخ داد که بیشتر کشته ها و زخمی ها مربوط به آن انفجار است. به گفته او در اثر این حملات حدود ۶۰ زائر ایران زخمی شدند.

موسی اسماعیلی، مسئول نمایندگی ستاد بازسازی عتبات عالیات با اعلام اینکه مجروحان این حمله به بغداد منتقل شده‌اند، اعلام که قربانیان از استان های مختلف ایران از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان و اصفهان هستند.

یک مقام سازمان هلال احمر ایران نیز اعلام که نمایندگان این سازمان به سامرا رفته‌اند تا پس از جمع اطلاعات برای انتقال مجروحان از بغداد به تهران اقدام کنند. بر اساس گزارش ها در تکریت نیز ۱۳ نفر کشته شدند.

شهر سامرا در عراق که آرامگاه امامان شیعه در آن قرار دارد، از اماکن زیارتی مورد استقبال ایرانیان است.

به نظر می رسد این حملات واکنش داعش به عملیات دولت عراق برای بازپسگیری شهر موصل از داعش باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG