لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

تاکید روحانی بر ادامه حمایت ایران از عراق


رئیس جمهوری ایران بر حمایت تهران از دولت شیعه عراق، در نبرد با افراط گرایان گروه موسوم به دولت اسلامی، تاکید گذاشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، حسن روحانی روز سه شنبه در دیداری با حیدر العبادی نخست وزیر عراق در تهران گفت ایران از «نخستین روز از بغداد حمایت کرده است و تا آخرین روز در این مسیر باقی خواهد ماند.»

روحانی همکاری منطقه ای گسترده تر در میان کشورها را تنها راه مقابله با گروه دولت اسلامی دانست و گفت «تردید نداریم که تقویت مناسبات دوستانه بین ایران و عراق منافع هر دو کشور را تامین خواهد کرد و بسود منطقه خواهد بود.»

روحانی تاکید کرد کشورهای منطقه باید به شیوه ای متحد و هماهنگ با تروریسم روبرو شوند.

روحانی قول داد ایران به اعزام مشاوران نظامی و ارسال اسلحه به بغداد ادامه دهد. او همچنین از آمریکا به دلیل آنچه آنرا خودداری از حمایت کافی از عراق در برابر شورش گروه سنی نامید انتقاد کرد.

العبادی انتخاب ایران بعنوان نخستین مقصد خارجی خود، از هنگام برگزیده شدن به نخست وزیری، را نشانه ای بر «عمق مناسبات» نامید. او تروریسم را «تهدیدی برای تمام کشورهای منطقه» دانست و گفت «یقین دارم ایران در کنار ما خواهد ایستاد.»

آسوشیتدپرس می گوید اتحاد ایران – عراق برخی از دینامیک های سیاسی پیچیده ناشی از ظهور گروه دولت اسلامی بعنوان تهدیدی عمده را برجسته می سازد.

حالا، ایران و آمریکا در حمایت از بغداد در یک جهت قرار دارند و با گروه دولت اسلامی مخالفت می کنند – هر چند هیچکدام هیچ نوع هماهنگی مستقیم را نمی پذیرد. در این میان، ایران به حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، که امریکا با آن مخالف است، ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG