لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

سفر نخست وزیر عراق به ایران


آقای مالکی در دمشق با بشار اسد، ریس جمهوری سوریه، ملاقات کرد و درباره تقویت مناسبات بین دو کشور با وی به تبادل نظر پرداخت
آقای مالکی در دمشق با بشار اسد، ریس جمهوری سوریه، ملاقات کرد و درباره تقویت مناسبات بین دو کشور با وی به تبادل نظر پرداخت

رسانه های ایران گزارش می دهند نوری المالکی، نخست وزیر عراق، روز دوشنبه به تهران خواهد رفت. این دیدار در حالی صورت می گیرد که او بر آن است پشتیبانی منطقه ای را در تلاش برای ماندن بر سر قدرت به دست آورد.

تلویزیون ایران گزارش می دهد آقای مالکی درباره تحولات جاری در عراق با مقامات ارشد جمهوری اسلامی بحث خواهد کرد.

انتخابات پارلمانی در ماه مارس برنده روشنی نداشت، و هیچ حزب سیاسی قادر نبوده است دولت جدیدی تشکیل دهد.

نوری المالکی سعی دارد اتحادیه ای تشکیل دهد که کرسی های پارلمانی لازم جهت تشکیل دولت را برای او فراهم آورد. مالکی به تازگی حمایت یک جنبش شیعه به رهبری مقتدی صدر را کسب کرد، و یک قدم به هدف خود نزدیکتر شد.

اکنون، مالکی برآن است پشتیبانی همسایگان عراق را جلب کند. او روز چهارشبنه در دمشق با بشار اسد، ریس جمهوری سوریه، ملاقات کرد و درباره تقویت مناسبات بین دو کشور با وی به تبادل نظر پرداخت. آقای مالکی قرار است از ترکیه و اردن نیز دیدن کند.

رقیب اصلی مالکی، ایاد علاوی، نخست وزیر سابق، نیز به رهبران خاورمیانه نزدیک شده است. او هفته پیش درباره وضعیت سیاسی عراق با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، گفت و گو کرد.

خبرگزاری فارس گزارش داد جواد البولانی، وزیر کشور عراق، روز جمعه برای فراهم آوردن زمینه دیدار نوری المالکی وارد تهران شد. خبرگزاری فارس گفت بولانی قصد داشت برای بحث درباره مسائل امنیت مرزی و تجارت با همتای ایرانی خود، مصطفی محمود نجار، گفت و گو کند.

XS
SM
MD
LG