لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۱۵

آمریکا می گوید عراق با تبعیدیان ایرانی باید بگونه ای انسانی رفتار کند


ایالات متحده آمریکا می گوید دولت عراق اگر قرار است طرح جابجایی تبعیدیان ایرانی ساکن اردوگاه اشرف را عملی سازد، باید بگونه ای قانونی و انسانی رفتار کند.

ایان کلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه به خبرنگاران گفت عراق به آمریکا اطمینان داده است که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را به کشوری که در آن آنها هدف رفتاری غیر انسانی قرار خواهند گرفت اخراج نکند.

اوایل هفته پیش، نوری المالکی نخست وزیر عراق طرح هایی را برای جابجایی حدود ۳۵۰۰ عضو مجاهدین خلق از اردوگاه اشرف در شمال بغداد، به استان «المثنی» در جنوب کشور اعلام کرد. و این تصمیم را گامی در کوشش برای اخراج ناراضیان آنها نامید. مالکی حضور تبعیدیان در اردوگاه اشرف را بدلیل ارتباط های تاریخی آنان با القاعده و رژیم صدام حسین، عراق «خطری عمده» توصیف کرد.

روز جمعه، عفو بین الملل در بیانیه ای از عراق خواست اعضای گروه را مجبور نکند به ایران بروند.

عفو بین الملل می گوید آنها در آنجا با خطر «نقض جدید حقوق بشر» روبرو هستند و از آن بیم دارد که بیرون راندن اجباری اعضای مجاهدین از اردوگاه آنها را با خطر دستگیری خودسرانه، شکنجه، و قتل غیر قانونی روبرو کند. عفو بین الملل می گوید عراق باید همیشه از حقوق ناراضیان حفاظت و حمایت کند.

آمریکا سازمان مجاهدین خلق ایران را گروه تروریستی تلقی می کند.

اعضای گروه در جریان جنگ هشت ساله با ایران در کنار نیروهای عراقی جنگیدند، آنها همچنین متهمند به صدام حسین در سرکوب مخالفانش در داخل عراق کمک کردند.

XS
SM
MD
LG