لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

سفر نوری المالکی نخست وزیر عراق به تهران


سفر نوری المالکی نخست وزیر عراق به تهران
سفر نوری المالکی نخست وزیر عراق به تهران

نوری المالکی نخست وزیر عراق برای دیدار و مذاکره با مقامات ارشد جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

نوری المالکی روز دوشنبه در تهران با چندین تن از مقامات دولتی ایران ملاقات کرد. به گزارش رسانه های دولتی ایران او همچنین قرار بود برای مذاکره درباره شماری از مسائل، با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی دیدار کند.

آقای مالکی به دنبال جلب حمایت کشورهای منطقه در تلاش برای ابقای خود در مقام نخست وزیری عراق، رشته سفرهایی را به کشورهای منطقه آغاز کرده است. او در این رشته سفر، پیش از ورود به ایران از سوریه و اردن دیدار کرده است.

«ائتلاف حاکمیت قانون» حزب شیعه مدار نوری المالکی که از حمایت ایران برخوردار است، در انتخابات پارلمانی ٧ مارس، پس از «ائتلاف العراقیه» متعلق به ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق، در مقام دوم قرار گرفت.

آقای علاوی روز یکشنبه تهران را به تلاش برای «آسیب زدن» به منطقه خاورمیانه و دخالت در روند سیاسی عراق متهم کرد.

ایاد علاوی در گفت و گو با فرید ذکریا در تلویزیون سی ان ان گفت کشورهای خاورمیانه «قربانی» افراط گرایی و گروه های تروریستی می شوند که از سوی ایران تأمین و حمایت می شوند.

حسن دانایی فر، سفیر ایران در عراق روز دوشنبه اظهارات آقای علاوی را رد کرد. او در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اظهارات آقای علاوی را توهین به رأی دهندگان عراقی دانست.

ایاد علاوی یک شیعه سکولار است و اتلاف العراقیه او از حمایت قوی مسلمانان سنی برخوردار است. اما العراقیه برای تشکیل دولت جدید با مشکلاتی مواجه بود و پیشتر در ماه جاری میلادی مقتدی صدر روحانی ضدآمریکایی و تندروی شیعه وعده داد که که از حزب نوری المالکی حمایت می کند.

ایاد علاوی نیز مانند نوری المالکی، برای ارتباط با رهبران خاورمیانه تلاش کرده است. او هفته گذشته درباره موقعیت سیاسی عراق با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی در ریاض گفت و گو کرد.

XS
SM
MD
LG