لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

دیدگاه| چگونه ایران را عقب نشاند: نقش کلیدی که عراق بازی می کند


فرمانده سپاه قدس ایران (راست) در عراق حضور دارد.
فرمانده سپاه قدس ایران (راست) در عراق حضور دارد.

یادداشتی در وبسایت نشریه نیوزویک از کنت پولاک، پژوهشگر «انستیتو آمریکن اینترپرایز»

ایران همانند سوریه در عراق هم نقاط آسیب پذیر مهمی دارد. اما از قدرت قابل توجه ای هم برخوردار است. یک عراق زیر تسلط ایران می تواند معبری خطرناک برای نفوذ ایران به مابقی جهان عرب باشد.

با این وجود عراق کماکان کشوری شکننده است که همچنان می کوشد از ترکیب کابوس آمیز استبداد صدام حسین، سال ها تحریم بین المللی، حمله نظامی، اشغال، جنگ داخلی، مسامحه، و جنگ داخلی دوباره سالم بیرون بیاید.

ایالات متحده آمریکا هم مجموعه ای از منافع خود را در عراق دارد که از ممانعت از گسترش نفوذ ایران در آن کشور فراتر می رود. بیشتر عراقی ها امیدوارند آمریکا و ایران، هر دو، به آن ها در بازسازی عراق و التیام زخم های گذشته ای بی رحم کمک کنند. عراقی ها نمی خواهند کشورشان به صحنه جنگ میان ایران و آمریکا بدل شود.

تردیدی نیست که عقب نشاندن ایران در عراق از مقابله با ایران در سوریه پیچیده تر است. آمریکا منافع بزرگتری در عراق دارد، و پیشرفت واقعی اما شکننده جاری در آن کشور امری است که آمریکا خواهان از بین رفتن آن نیست.

اما ایرانی ها هم نمی توانند عراق را متلاشی کنند و با موانع مهمی بر سر نفوذشان در آن کشور روبرو هستند. آن ها از احتمال واکنش مستقیم آمریکا پرهیز می کنند. این امر فضایی در اختیار ایالات متحده می گذارد تا امکان بازسازی عراق به دست عراقی ها را فراهم کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG