لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

ایران در لبنان پیروز شد؛ در عراق چطور؟


ایران اصلی ترین حامی حزب الله لبنان است.
ایران اصلی ترین حامی حزب الله لبنان است.

خلاصه یادداشتی از دنیل پلتکا در وال استریت جورنال

در لبنان با وجود یک میلیارد دلار کمک آمریکا طی یک دهه برای تقویت ارتش آن کشور، این ایران است که برنده شده است.

بسیاری از گروه های شبه نظامی که به بخشی از روند سیاسی لبنان تبدیل شده بودند خلع سلاح شدند. ارتش از نفوذ یک جریان مذهبی تهی شد. شبه نظامیان جذب نیروهای نظامی لبنان شدند، شیعیان به واحدهای سنی ها و مسیحیان به واحدهای شیعیان منتقل شدند. نبرد متوقف شد. اسراییلی ها و سرانجام نیروهای اشغالگر سوری لبنان را ترک کردند.

اما حزب الله استثناء است. این گروه شبه نظامی شیعه که به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برای مقاومت در برابر اسراییل ایجاد شده بود در واقع در مقابل حکومت داری معمول مردم لبنان مقاومت می کرد. پس از سی سال حزب الله هنوز برقرار است.

این گروه ضمن قربانی کردن جان مردم، مقاومت در برابر دموکراسی و تحمیل سیاست خارجی نیروهای نظامی حقیقی لبنان را فاسد می کند. حزب الله طی شش سال گذشته با شدت به نیابت از ایران و رژیم اسد در سوریه می جنگد.

مقامات در بیروت هیچ گزینه ای را پیش رو نمی بینند جز این که با شبه نظامیان حزب الله همکاری کنند.

حال باید به رهبری عراق چیزی را تفهیم کرد که رهبری لبنان متوجه نشد؛ ادامه حضور نیروهای وابسته به ایران و همکاری آن ها با ارتش آن کشور با کمک های بلند مدت آمریکا سازگاری ندارد.

کنگره آمریکا باید کمک ها و انتقال تسلیحات به عراق را به تضمین های آشکاری منوط کند تا نیروهای وابسته به ایران از این کمک ها به طور غیرمستقیم بهره مند نشوند. اگر عراق چنین نکند مانند لبنان به مهره شطرنج ایران در خاورمیانه بدل خواهد شد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG