لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

مشکلات دولت ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی


مشکلات دولت ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

ایران می گوید پایان تحریم های بین المللی نزدیک است. پایان تحریم ها البته مستلزم دستیابی به توافق هسته ای است که ضرب الاجل آن دهم تیرماه امسال است.

ولی دولت ایران کم و بیش به پایان خوب این پرونده خوشبین است و از این رو از هیئت های تجاری و اقتصادی سایر کشورها دعوت می کند برای ارزیابی شرایط و مذاکرات اقتصادی به ایران سفر کنند.

همه اینها به این دلیل است که ایران می خواهد سرمایه گذاران خارجی وارد کشور شوند و در حوزه هایی مانند نفت و گاز، خودروسازی، هوانوردی و حتی دخانیات سرمایه گذاری کنند.

مدتها است که مقامات ارشد دولتی می گویند برای بالا رفتن میزان رشد اقتصادی و بازسازی صنایع و بخش های تولیدی باید سرمایه های خارجی وارد ایران شوند.

با سرمایه گذاری های تازه، دولت می تواند به ایجاد اشتغال و بالا نرفتن میزان فعلی بیکاری امیدوار باشد. بیکاری دو رقمی و احتمال افزایش آن یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی دولت است.

ولی پرسش این است که حتی با لغو تحریم ها، آیا شرایط ایران به گونه ای هست که بتواند سرمایه گذاران را به ورود به این کشور ترغیب کند یا نه.
بررسی ها نشان می دهد قوانین دست و پاگیر و تصمیم گیری های گاه ضد و نقیض مقامات در ایران یکی از موانع ورود سرمایه های خارجی به ایران است.

بانک جهانی پیشتر اعلام کرده است که ایران یکی از بدترین کشورها از نظر فضای کسب و کار است. بانک جهانی می گوید ایران در سال۲۰۱۳ از نظر موقعیت کسب و کار، در میان ۱۸۹ کشور در رتبه ۱۵۲ قرار گرفته است.

رتبه کشورها از نظر فضای کسب و کار با بررسی چند شاخص تنظیم می‌شود .
از جمله زمان و هزینه لازم برای راه اندازی یک کسب و کار جدید، اخذ مجوز، امکان تجارت خارجی، استخدام و اخراج نیروی کار، دسترسی به اعتبارات مالی و بانکی، و عدم پرداخت رشوه.

نگاهی به برخی از اظهارات مقامات بلند پایه دولتی هم گویای نامطلوب بودن فضای کسب وکار در ایران است.

محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهوری ایران، ۳۰ اردیبهشت امسال ، ضمن دعوت از سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج برای بازگشت به کشور و سرمایه گذاری گفت: «متاسفانه انجام کار قانونی در ایران مستلزم پرداخت رشوه است.»

اگرچه تحریم ها در سال های گذشته میزان ورود سرمایه های خارجی به ایران را به شدت پایین آورده اما ایران اگر بخواهد در دوره پساتحریم ها به جذب سرمایه های خارجی امیدوار باشد، باید پیش از هر چیز فضای کسب و کار در کشور را بهتر کند.

XS
SM
MD
LG