لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

وزیر ارتباطات: هویت کاربران اینترنت در ایران شناسایی می‌شود


محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز شنبه با بیان این که شناسایی هویت کاربران اینترنت در ایران از اولویت‌های این وزارتخانه است، گفت در آینده کاربر «بدون هویت اینترنت» در ایران وجود نخواهد داشت.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی ضمن اعلام این خبر، از قول محمود واعظی نوشت هدف این طرح ورود به حریم شخصی افراد نیست، اما باید معلوم باشد که فردی که وارد شبکه شده است، چه مشخصاتی دارد.

به گفته وزیر ارتباطات ایران، اقدامات مرتبط با این موضوع، از نظر فنی در حال انجام است که پس از نهایی شدن، نتایج آن اعلام خواهد شد. با این حال او از ارائه جزئیات بیشتر و زمان اجرای طرح خودداری کرد.

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، تعداد زیادی به دلیل فعالیت در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ایران دستگیر شدند و با امنیتی شدن برخی فعالیت ها، بسیاری از کاربران ایرانی ترجیح می‌دهند هویتشان در اینترنت مخفی بماند.

دولت ایران همچنین، اجرای طرح «شبکه ملی اطلاعات» به منظور جدا کردن اینترنت کاربران داخلی از شبکه جهانی اینترنت را در دستور کار قرار داده است و می‌گوید هدف این طرح افزایش امنیت سایبری است.

کاربران ایرانی از دسترسی آزادانه به شبکه اینترنت محروم هستند و نهادهایی ایرانی در سال‌های اخیر بر فیلترینگ صفحات اینترنتی و اعمال محدودیت دسترسی کاربران به شبکه‌های اجتماعی افزوده‌اند.

ایران در میان کشورهایی است که بیشترین محدودیت‌ها را در دسترسی کاربران به اینترنت اعمال می‌کنند و بر اساس آخرین گزارش سالانه نهاد آمریکایی «خانه آزادی» درباره آزادی اینترنت، که هفته گذشته منتشر شد، ایران همچنان در صدر محدودترین کشورها در استفاده از اینترنت قرار دارد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز اواخر آبان ماه، در گزارشی در مورد روش‌ها و راه‌های سرکوب اینترنتی در ایران، از دولت حسن روحانی خواست تا «تلاش‌های حکومت برای نظارت بر حساب‌ کاربران آنلاین» را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG