لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۱۱

يک سوم ظرفيت اينترنت در ايران مختل شده است


يک سوم ظرفيت اينترنت در ايران مختل شده است

اختلال مصادف با فراخوان اعتراضی اپوزيسيون است

بيزنس ويک زيرعنوان "ايران ميگويد قطع کابل موجب اختلال در اينترنت شده است اما اپوزيسيون دولت را مقصر ميداند" می نويسد اختلال در اينترنت ايران که از روز اول فوريه شروع شد، به گفته دولت ناشی از قطع يک کابل بوده است، اما اپوزيسيون ميگويد مقامات اين اختلال را برای محدود ساختن ارتباط ميان گروههائی بوجود آورده اند که در نظر دارند روز يازدهم فوريه در سالگرد انقلاب اسلامی تظاهرات اعتراضی برپا کنند.

روزنامه دولتی ايران به استناد گفته های حسين شفيع، يک مقام مسئول در شرکت ارتباطات زيرساخت ميگويد چند روزی طول خواهد کشيد تا اين کابل متعلق به دولت در جنوب ايران ترميم شود. شفيع گفته است نمی توان زمانی دقيق برای برگشت اينترنت به حالت عادی عنوان کرد. سی درصد ظرفيت اينترنت کشور به سبب قطع اين کابل، که به گفته وی دليل آن مشخص نيست، مختل شده است.

وب سايت ميرحسين موسوی رهبر اپوزيسيون و يکی از کانديداها در انتخابات رياست جمهوری که بازنده اعلام شده است، ميگويد مقامات اينترنت را مختل کرده اند تا نگذارند از آن برای سازمان دهی تظاهرات يازدهم فوريه استفاده شود. سايت kaleme.org با اشاره به قطع شدن های اينترنت در جريان اعتراض های پس از انتخابات مورد اختلاف دوازدهم ژوئن، که به تجديد گزينش محمود احمدی نژاد به مقام رياست جمهوری منجر شد، ميگويد دولت اختلال در اينترنت را بهترين شيوه کنترل براطلاع رسانی تشخيص داده است.

موسوی، و رقيب عمده ديگر درانتخابات، مهدی کروبی، از حاميانشان خواسته اند روز يازدهم فوريه به اعتراضشان عليه نتيجه انتخابات ادامه دهند. آنان ميگويند انتخابات با تقلب همراه بوده است، و آقای احمدی نژاد اين اتهام را رد ميکند.

سالگرد انقلاب ۱۹۷۹، که آخوندهای شيعه را به قدرت رساند، همواره با حضورحاميان دولت برگزار شده است. از آنجا که مقامات در چارچوب سرکوبی معترضين به نتيجه انتخابات ژوئن تظاهرات اعتراضی را ممنوع ساخته اند، اپوزيسيون خواستار برگزاری اعتراض های انتخاباتی در تعطيلات رسمی و آئين هائی مذهبی شده است که درآن روزها راه پيمائی و تظاهرات مجازاست.

XS
SM
MD
LG