لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

وزارت اطلاعات از تعطیلی دفاتر ۱۷ شبکه ماهواره‌ای شیعه خبر داد


لوگوی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران
لوگوی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

معاون وزیر اطلاعات ایران روز یکشنبه از تعطیلی ۱۷ دفتر در داخل کشور که برای شبکه‌های ماهواره‌ای به نام شیعه برنامه تولید و ارسال می‌کردند، خبر داد و گفت وقتی نظام جمهوری اسلامی این دفاتر را تعطیل می‌کند، نظام را زیر سئوال می‌برند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، پورفلاح معاون اطلاعات داخلی وزارات اطلاعات، در جریان همایشی در شهرستان بم استان کرمان ضمن بیان این مطلب گفت «دشمنان» رویکرد خود را به برخورد «نرم‌افزاری» تغییر داده‌اند و این شبکه‌ها، به نام شیعه، راه‌اندازی شده بودند.

وی بدون ذکر نام کشور و یا گروه خاصی با اشاره به این که هدف اصلی در این رویکرد ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی است، گفت «دشمن تفکری را در درون جامعه اهل سنت برای تفرقه ایجاد کرده بود که ... در کشورهای اسلامی منجر به ایجاد پایگاه‌هایی می‌شود و افرادی از این پایگاه ها بیرون می‌آیند که به تکذیب یکدیگر می‌پردازند.»

به گفته پورفلاح «از آن طرف، دشمن در جامعه شیعی نیز به افرادی نزدیک می‌شود تا به مقدسات اهل سنت توهین کنند ... و ما به جای این که ببینیم چه اصول مشترکی داریم و گرد آن بیاییم، به مقدسات هم توهین می‌کنیم.»

معاون وزیر اطلاعات ایران ایجاد گروه‌هایی مانند گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش در منطقه را از دیگر اقدامات کسانی که او «دشمن» معرفی کرد، دانست و گفت «آنچه در دنیا بر ضداسلام می‌بینیم، صرفاً توسط صهیونیسم و یهودی‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.»

وزارت اطلاعات ایران در مرداد ماه نیز از تعطیلی دفاتر چند شبکه ماهواره‌ای که به گفته آن وزارتخانه «بطور غیرقانونی و مخفیفانه برای اختلاف‌افکنی در جهان اسلام و تخریب وجهه شیعه فعالیت می‌کردند» خبر داد و گفت عوامل آن شبکه‌ها در استان‌های قم، اصفهان، خراسان رضوی و تهران بازداشت شده‌اند.

در بیانیه وزارت اطلاعات همچنین ادعا شده بود که مراکز ساخت این برنامه‌ها در بریتانیا و ایالات متحده بوده است.

علی یونسی دستیار ویژه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی، نیز اواسط مرداد ماه از تقویت مخالفان وحدت شیعه و سنی در طول ۸ سال گذشته خبر داد و درباره نفوذ این افراد در برخی ارگان‌ها و نهادهای حکومتی کشور هشدار داد.

XS
SM
MD
LG