لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

معاون دادستانی ایران: چاره‌ای‌ نباشد اینستاگرام را فیلتر می‌کنیم


پس از دسترس خارج شدن صفحه برخی از مقامات فعلی و سابق جمهوری اسلامی در اینستاگرام، دادستانی ایران از احتمال فیلتر شدن اینستاگرام خبر داده است.

جواد جاویدنیا روز چهارشنبه ۲۸ فروردین در گفت‌وگو با فارس گفته است که باید طبق مصوبات فضای مجازی همه نرم‌افزارهای مجازی و دیتابیس‌های آنها به کشور منتقل شود و متعهد شوند که قانون ما را رعایت می‌کنند.

جاویدنیا گفته است که «دولت اگر راهی بجز فیلترینگ دارد ورود کرده و بر آن اعمال حاکمیت کند؛ اما اگر واقعاً راهی باقی نمانده، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.»

اگر چه در حال حاضر اینستاگرام از معدود شبکه های اجتماعی فیلترنشده در داخل ایران محسوب می شود، اما تا کنون بارها موضوع فیلترینگ این اپلیکیشن مطرح شده است.

این مقام قضایی در دی‌ماه سال گذشته نیز گفته بود که دستور قضایی برای فیلتر اینستاگرام صادر شده و نظر اکثریت شورای عالی فضای مجازی مبنی بر فیلتر شدن آن است.

پیشتر نیز جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی، به نقل از محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، هم گفته بود که فیلتر اینستاگرام «تصمیم حاکمیت» است و به زودی اتفاق می‌افتد. موضوعی که وزیر ارتباطات ایران آن را رد کرده است.

اما این‌بار بعد از آن که از روز گذشته صفحه های مقامات جمهوری اسلامی و اعضای سابق و فعلی سپاه در اینستاگرام از دسترس خارج شده است، مقامات جمهوری اسلامی بار دیگر بحث فیلترینگ اینستاگرام در داخل ایران را مطرح کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران که پیش از این سایت ها و اپلیکیشن های دیگر را فیلتر کرده است، در سال گذشته بعد از اعتراضات گسترده دی ماه، تلگرام را نیز فیلتر کرد.

نهادهای حقوق بشری و آمریکا اقدام ایران را سانسور آزادی اطلاعات می‌دانند و خواستار توقف این اقدامات تهران شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG