لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

اقتصاد ایران | نماینده مجلس: مدت انتظار دهک اول برای خانه‌دار شدن ۱۷۸ سال است


بر اساس گزارش‌ها از ایران، مدت انتظار برای خانه‌دار شدن دهک اول به حدود ۱۷۸ سال رسیده است. از سوی دیگر خبرها حاکی از نرخ‌های متفاوت تخم‌مرغ در تهران و احتمال افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال آینده است.

  • ۱۷۸ سال انتظار برای خرید خانه

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به سرایت نوسان قیمت مسکن کلان‌شهر تهران به شهرهای دیگر ایران گفت مدت انتظار دهک اول برای خانه دار شدن به حدود ۱۷۸ سال رسیده است.

عبدالجلال ایری با اشاره به افزایش مدت انتظار برای خرید خانه در سال‌های اخیر به خبرگزاری خانه ملت گفت مدت انتظار دهک دوم و سوم برای خانه دار شدن به ترتیب به حدود ۱۰۹ و ۷۹ سال رسیده است. او گفت نه تنها خانه‌دار شدن، بلکه رهن و اجاره خانه هم برای مردم تبدیل به رویا شده است.

  • اختلاف قیمت خرید تخم مرغ

اخبار منتشر شده در برخی از رسانه‌های ایران حاکی از اختلاف قیمت ۱۲ تا ۱۷ هزار تومانی هر شانه تخم‌مرغ در مغازه‌های سطح شهر تهران و میادین میوه و تره‌بار است.

خبرگزاری ایسنا با اعلام این خبر نوشت بر اساس مشاهدات میدانی قیمت هر شانه تخم‌ مرغ ۳۰ عددی در سطح شهر تهران ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان و در میادین میوه و تره بار ۴۳ هزار تومان است.

این خبرگزاری به نقل از فعالان صنعت طیور، افزایش قیمت در ماه‌های اخیر را ناشی از دلال بازی، شفاف نبودن سیستم توزیع، عدم ابلاغ قیمت مصوب بر اساس افزایش هزینه‌های سال جدید، بالا رفتن هزینه های تولید آب، برق، گاز، کرایه حمل و نقل و نظایر آنها، حذف چندین میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار از ابتدای سال، و دستوری بودن قیمت‌ها اعلام کرد.

  • احتمال افزایش پلکانی حقوق کارکنان در سال آینده

رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران اعلام کرد در سال آینده افزایش حقوق کارکنان پلکانی و احتمالا از ۱۰ تا بالای ۳۰ درصد خواهد بود.

مسعود میرکاظمی با تاکید بر این نکته که افزایش حقوق برای همه یکسان نخواهد بود گفت، نباید برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند دولت به سمت خلق پول حرکت کند، چرا که تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار می‌دهد.

بنا بر اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده احتمالا از ده تا سی درصد خواهد بود. ضمن این که به گفته وی این افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

این در حالی است که با توجه به شرایط تورمی موجود، برخی نمایندگان مجلس انتقادهایی را نسبت به افزایش ده درصدی حقوق کارکنان دولت که در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است، مطرح کرده اند.

XS
SM
MD
LG