لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

هند صادرات مرتبط با تسليحات اتمی و موشکی را به ايران ممنوع کرد


هند صادرات مرتبط با تسليحات اتمی و موشکی را به ايران ممنوع کرد
هند صادرات مرتبط با تسليحات اتمی و موشکی را به ايران ممنوع کرد

پاکستان تو دی (PakistanToday) زير عنوان "هند تجارت اتمی با ايران را ممنوع کرد" می نويسد هند در يک اطلاعيه دولتی می گويد تجارت با ايران را در مورد تمامی کالاها و خدماتی که می تواند به تهران در پيگيری توليد تسليحات اتمی کمک کند، ممنوع ساخته است.
وزارت بازرگانی هند می گويد تغيير در مقررات تجارت خارجی کشور با هدف تطبيق اين مقررات با يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد انجام گرفته است که تحريم هائی را عليه ايران درارتباط با برنامه های اتمی و موشکی برقرار ساخته است.

ممنوعيت های صادراتی به ايران هنگامی وضع می شود که هند در تلاش يافتن راه حلی درازمدت برای پرداخت پول نفت وارداتی از ايران است.
ايران بعد از عربستان سعودی دومين صادرکننده نفت به هند است و قريب ۱۴ درصد نفت مورد نياز هند را تامين می کند.

بانک مرکزی هند در واکنش به فشارهای آمريکا در ماه دسامبر گفته بود پرداخت پول نفت و ديگر اقلام وارداتی از طريق بانکی که واشنگتن می گويد تهران از آن برای دور زدن و طفره رفتن از تحريم ها استفاده می کند عملی نيست.
سابقه مذاکرات ايران و هند برای رفع بن بست پرداخت ها در چارچوب راه حلی درازمدت، و حفظ تجارتی که ارزش سالانه آن به حدود ۱۲ ميليارد دلار می رسد، به ماهها پيش باز می گردد.
اواخر ماه گذشته روزنامه آلمانی هاندلز بلات گزارش داد هند قراراست ميلياردها دلار پول نفت وارداتی از ايران را از طريق بانک مرکزی آلمان برای تهران بفرستد. هند در باره اين گزارش اظهار نظری نکرده است اما پيشتر مقامات هندی گفته بودند چنين روشی می تواند بن بست پرداخت ها را از ميان بردارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG