لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

آتش جنگل‌های ایلام، سرانجام خاموش شد


 آتش سوزی در جنگل‌های ارتفاعات شلم در ایلام
آتش سوزی در جنگل‌های ارتفاعات شلم در ایلام

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری ایران از خاموش شدن آتش‌سوزی در جنگل‌های بلوط استان ایلام خبر داد.

خداکرم جلالی به خبرگزاری ایسنا گفت که عامل انسانی در آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط استان ایلام دخیل بوده اما عمد یا غیرعمد بودن آن و بررسی دقیق عوامل این حادثه در حال بررسی است و به زودی اعلام می‌شود.

آتش‌سوزی در جنگل‌های ایلام عصر روز پنجشنبه ۱۴ خرداد ماه آغاز شد و با توجه به وزش باد در منطقه، گسترش یافت.

به گزارش رسانه‌های ایران، با وجود جلوگیری از پیش روی آتش سوزی گسترده در ارتفاعات شلم، مشرف بر شهر ایلام، سوختن درختان جنگل‌ ادامه داشت.

عماد سلامت یکی از مسئولان اداره منابع طبیعی استان ایلام به خبرگزاری ایسنا گفتکه با وجود مهار اولیه این آتش سوزی، حوالی ساعت یک بعد از ظهر جمعه ۱۵ خرداد به وقت ایران، مجدداً تعدادی از کنده‌ها و خاکستر‌های به جا مانده از حریق، شعله‌ور شده و بخش‌هایی از جنگل دوباره دچار آتش سوزی شده‌اند.

به گفته آقای سلامت، در این منطقه از غرب ایران حتی یک بالگرد برای اطفای حریق جنگل‌ها وجود ندارد و ستاد بحران ایلام نیز در نخستین لحظات وقوع آتش سوزی، خواستار کمک مردم برای مهار آن شد.

کمبود امکاناتی نظیر بالگرد، یکی از مشکلات اصلی برای خاموش کردن آتش جنگل های ایران است. این موضوع طی سالهای اخیر بارها توسط مسئولان و رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفته است.

معصومه ابتکار ، رئیس سازمان محیط زیست ایران روز شنبه ۱۵ خرداد، گفت که در این آتش سوزی، حدود یکصد هکتار از جنگل های ایلام در آتش سوخته است.

XS
SM
MD
LG