لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

آژانس: اجازه بازرسی نگرفتیم، به آینده امیدواریم


هرمان ناکارتس، سرپرست گروه مذاکره کننده آژانس در تهران (نفر اول از سمت چپ)
هرمان ناکارتس، سرپرست گروه مذاکره کننده آژانس در تهران (نفر اول از سمت چپ)
آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانست مسئولان ایران را متقاعد کند که بازرسان سازمان ملل متحد از سایت نظامی پارچین دیدن کنند.

امروز جمعه یکی از بازرسان ارشد آژانس پس از بازگشت از تهران گفت به رغم عدم توافق دو طرف بر سر بازرسی آژانس از سایت پارچین، دو طرف طی گفت و گوهای روز گذشته به توافق هایی کلی رسیده اند.

هرمان ناکارتس، سرپرست گروه مذاکره کننده آژانس، می گوید در روند مذاکرات میان ایران و آژانس پیشرفت حاصل شده و امید می رود که طی گفت و گوهای ماه ژانویه توافق بیشتری میان دو طرف به دست آید.

ناکارتس به خبرنگاران گفت نشست بعدی ایران و آژانس روز ۱۶ ژانویه برگزار خواهد شد.

وی افزود:«انتظار داریم این امکان ایجاد شود که آژانس، فعالیت های اتمی ایران را بررسی کند.»

سرپرست گروه مذاکره کننده آژانس به جزئیات توافق روز گذشته میان نمایندگان آژانس و طرف ایرانی اشاره نکرد.

برخی از تحلیلگران آشنا به فعالیت های اتمی ایران می گویند اقدام ایران در مورد راه ندادن مذاکره کنندگان آژانس به سایت پارچین، وقت کشی است و امید چندانی به آن نمی رود که ایران در ادامه مذاکرات با آژانس انعطاف نشان دهد.

عدم شفافیت ایران در مذاکرات با آژانس سبب بدبینی آمریکا و اسرائیل نسبت به حسن نیت آن کشور شده است. ایران می گوید پارچین یک سایت عادی نظامی است اما برای ورود به آن اجازه و هماهنگی لازم است و تا زمانی که توافقی در خصوص روند همکاری ایران با آژانس حاصل نشود، نمی تواند بازرسان را به پارچین راه دهد.

نشست های ایران با آژانس همگام و به موازات کوشش های کشورهای عضو گروه ۵ بعلاوه ۱ برای متقاعد کردن ایران به انجام فعالیت های صلح آمیز هسته ای برگزار شده است.

برخی دیپلمات ها و تحلیلگران برآنند که روزنه امیدی برای ادامه یافتن مذاکرات نتیجه بخش باز شده است.

دیپلمات های ایران و اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه این هفته، درخصوص احتمال تعیین زمانی مشخص برای گفت و گو میان ایران با بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، آلمان و فرانسه گفت و گو کردند.
XS
SM
MD
LG