لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۵

گاز و ترمز اتمی


در آستانه برگزاری دور تازه مذاکرات غرب با ایران با محور فعالیت های هسته ای آن کشور، روز گذشته بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند که ایران نصب نسل تازه ای از دستگاه های سانتریفوژ را برای تولید سریعتر سوخت هسته ای در نطنز آغاز کرده است. این سانتریفوژها ۴ تا ۵ برابر مدل های پیشین آنها که ایران سالها از آنها استفاده می کرده، قوی ترند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اقدام ایران را برای نصب دستگاه های سانتریفوژ جدید نقض فراتر موازین معاهدات بین المللی و مصوبات سازمان ملل خواند.

روزنامه نیویورک تایمز می نویسد تازه ترین گزارش آژانس در خصوص فعالیت های هسته ای ایران که روز گذشته(پنج شنبه) منتشر شد، حاکی از آن است که ایران تصمیم گرفته تعمداً روند غنی سازی اورانیم را آهسته کند، که می توانست درصورت نیازبه سرعت به سوخت لازم برای بمب اتمی مبدل شود .

گزارش تازه آژانس می گوید که ایران حدود ۴۰ درصد از ذخایر اورانیم با غنای ۲۰ درصد خود را به فرم اکسید تبدیل کرده که می تواند برای تولید سوخت یک راکتور تحقیقاتی در تهران به کار آید. اگر روند تولید اورانیم غنی شده توسط ایران با سرعت کنونی پیش رود، انتظار می رود که حدود ۲۴۰ کیلوگرم اورانیم ۲۰ درصد غنی شده تا اوایل تابستان امسال تولید شود.

در پی انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در بیانیه ای بدون اشاره به روند کند شدن غنی سازی اورانیوم، تاکید کرده است که گفت و گو در مورد ایران نخستین اولویت وی در مذاکرات با رییس جمهوری آمریکا خواهد بود، که قرار است ماه آینده به اسراییل سفر کند.

گزارش بازرسان آژانس همچنین حاکی از آن است که شواهدی ازآزمایش های انفجاری در تأسیسات فردو که بازرسان مرتب از آن بازدید می کنند، وجود ندارد، اما می افزاید که ایران علاوه بر نصب سانتریفوژهای تازه، ۲۲۵۵ دستگاه دیگر از سانتریفوژهای نسل گذشته را نیز به این دستگاه ها اضافه کرده است.

روزنامه واشنگتن پست نیز می نویسد بازرسانی که ماه گذشته از تأسیسات هسته ای ایران بازدید کردند، طی گزارش محرمانه ای به آژانس که روز گذشته(پنج شنبه) محتوای آن به رسانه ها درز کرد، خاطرنشان کردند که تهران نصب صدها دستگاه سانتریفوژ نسل دوم را آغاز کرده که می تواند قابلیت آن کشور برای تولید اورانیم غنی شده را به نحو چشم گیری افزایش دهد. اما بازرسان در عین حال شواهدی را مطرح کرده اند که ایران ذخیره سازی اورانیوم را عامدا و بدان جهت محدود ساخته است که نگرانی های غرب را در آستانه مذاکرات هفته آینده در قزاقستان کم کند.

با اینحال همانگونه انتظار می رفت، دولت اوباما فعالیت های هسته ای اخیر ایران را شاهدی بر ادامه نقض موازین و تعهدات بین المللی از سوی جمهوری اسلامی توصیف کرده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری فارس به نقل از محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، که گفته است «ملت ایران هیچ گاه مخالف مذاکره منطقی با دیگر کشورها از جمله آمریکا نبوده»، خبر می دهد که وی "خط قرمز ایران" را، حق غنی سازی اورانیم در چارچوب پیمان ان پی تی دانسته ، نه سطح و میزان غنی سازی اورانیوم.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود در خصوص فعالیت های هسته ای ایران همچنین گفته اند که ایران تاکنون ذخیره اورانیم غنی شده خود را(با غنای ۲۰ درصد) زیر ۲۵۰ کیلوگرم نگاه داشته است.

نشانی دیگر از احتمال تلاش تعمدی ایران برای آهسته کردن روند فعالیت های هسته ای خود، آن است که بر مبنای گزارش بازرسان آژانس، ایران هنوز صدها دستگاه سانتریفوژی را که اخیراً در تازه ترین نیروگاه غنی سازی اورانیم خود در نزدیکی قم نصب کرده، راه اندازی نکرده است.

بازرسان آژانس نتیجه گرفته اند که ایران با کند کردن فعالیت های هسته ای اش از سویی و تسریع برخی دیگر از این انواع فعالیت از سوی دیگر، پیام هایی ضد و نقیض به جامعه جهانی می فرستد.
XS
SM
MD
LG