لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۶

تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه از سرگیری مذاکراتی توام با مصالحه


 تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه از سرگیری مذاکراتی توام با مصالحه
تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه از سرگیری مذاکراتی توام با مصالحه

خبرگزاری فرانسه - وین:

آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز، شنبه، تائید کرد که مذاکرات با ایران بر سر برنامه اتمی تهران را در نیمه ماه مه ازسر می گیرد.
علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در این آژانس نظارتی سازمان ملل متحد، روز جمعه به ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، گفته بود دور جدید مذاکرات در روزهای ۱۳ و ۱۴ مه (۲۴ و ۲۵ اردیبهشت)در وین انجام خواهد گرفت.
اما جیل تئودور سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه در ایمیل خود به خبرگزاری فرانسه گفت مذاکرات با یک روز تاخیر در روزهای ۱۴ و ۱۵ مه انجام می گیرد. وی گفت هدف، ادامه مذاکراتی است که اوایل سال شروع شده بود.

آژانس نظارتی سازمان ملل متحد اواخر ماه فوریه بر«ادامه نگرانی هائی جدی در باره ابعاد احتمالی نظامی در برنامه اتمی ایران» تاکید گذاشته بود. این نگرانی هابازتابی از سوءظن های آمریکا و متحدان اروپائی اش به اقدامات ایران برای دسترسی به توانائی های تسلحیات اتمی زیر پوشش یک برنامه غیر نظامی است.
اما سلطانیه گفت ازسرگیری مذاکرات، «یک بار دیگر عزم ایران را به همکاری با آژانس ثابت می کند، موید بی اساس بودن ادعاهای علیه ایران است، و نشان می دهدکه فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی صلح آمیز است».

مذاکراتی جداگانه میان ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان نیز، که اصطلاحا گروه پنج بعلاوه یک نامیده می شوند، در این ماه در استانبول احیا شد، که قرار است در یک دور مهم دیگر در روز ۲۳ ماه مه (سوم خرداد) در بغداد پیگیری شود.

انتظار می رود در مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران روشن ساختن شیوه های تکنیکی مرتبط با گسترش بازرسی ها از فعالیت های اتمی تهران دنبال شود. به گفته سلطانیه هدف از مذاکرات "پیدا کردن چارچوب و مدلی برای پاسخ دادن به پرسش های آژانس است».آخرین دور چنین مذاکراتی در اوایل ماه فوریه به بن بست رسید زیرا اعضای هیات اعزامی آژانس به ایران کرارا با امتناع مقامات تهران از صدور مجوز بازرسی از پایگاه نظامی پارچین در نزدیکی تهران روبرو شدند.

این آژانس نظارتی سازمان ملل متحد می گوید اطلاعاتی دارد که حاکی از انجام آزمایش هائی روی طرح یک کلاهک اتمی در آن پایگاه است - پایگاهی که در جریان یک دیدار سال ۲۰۰۵ بازرسان نیز، بازرسی نشده باقی ماند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به سوء ظن های علیه برنامه اتمی تهران، چهار دور تحریم های تنبیهی علیه ایران وضع کرده است. اما روزنامه لس آنجلس تایمز روز جمعه گزارش داد که آمریکا ممکن است اجازه دهد ایران در ازای موافقت با تدابیری شدید و مانع از دسترسی تهران به توانائی ساختن بمب اتمی، به گونه ای محدود، به غنی سازی اروانیوم ادامه دهد.

این روزنامه به استناد نظرات ابراز شده توسط مقامات آمریکائی می گوید واشنگتن در اقدامی که می تواند امتیازی عمده محسوب شود ممکن است غنی سازی اورانیوم پنج درصدی توسط تهران را مجاز بشناسد - اگر جمهوری اسلامی با نظارت ها و ضوابط حفاظتی شدید، از جمله بازرسی های نا محدود از جایگاه های اتمی خود موافقت کند.

ایران در حال حاضر دارای قریب ۶ هزار و ۶۰۰ پاوند (۳ هزار کیلوگرم) اورانیوم غنی شده با غلظت سطح پائین ۳ و نیم درصدی است، ولی نگرانی بزرگ بیشتر از احتمال گسترشی سریع در ظرفیت تولید اورنیوم غنی شده ۲۰ درصدی در پایگاه زیر زمینی فردو ناشی می شود، که نابود سازی آن تقریبا غیر ممکن بنظر می رسد.

قدرت های غربی از آن نگرانند که اگر ایران تصمیم به ساختن بمب اتمی بگیرد می تواند به گونه ای نسبتا سریع سانتريفیوژهای پایگاه فردو را به سانتریفیوژهای قادر به تولید اورانیوم غنی شده ۹۰ درصدی مبدل کند - که قابل استفاده در تولید بمب اتمی است.

لس آنجلس تایمز می گوید بتدریج تفاهمی در حال شکل گرفتن است مبنی بر این که ایرانی ها بعید است توقفی کامل در غنی سازی اورانیوم را بپذیرند، و این مسئه ای است که می تواند از یک توافق متکی به مذاکره برای متوقف ساختن برنامه اتمی ایران، سوای حمله ای نظامی، جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG