لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

قدرت های جهان در انتظار دیدار بازرسان آژانس از ایران


تصویر ماهواره ای از سایت پارچین
تصویر ماهواره ای از سایت پارچین

با نزدیک شدن به پایان سال 2012 میلادی، قدرتهای جهان چشم به سفر نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران دوخته اند. قرار است فردا پنجشنبه هیئتی از آژانس وارد تهران شود.

با نزدیک شدن به پایان سال ٢٠١٢ میلادی، قدرتهای جهان چشم به سفر نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران دوخته اند. قرار است فردا پنجشنبه هیاتی از آژانس وارد تهران شود تا درباره برنامه هسته ای ایران با مقامات این کشور گفتگو کند. به نظر می رسد محور اصلی این مذاکرات اجازه یافتن بازرسان آژانس برای بازدید از مرکز نظامی پارچین باشد.

شکست چندین دور از مذاکرات میان ایران و آژانس و همچنین گروه ٥+١ افق روشنی را برای مذاکرات روز پنجشنبه ترسیم نمی کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید مدارکی در اختیار این نهاد است که از فعالیتهای احتمالی نظامی ایران خبر می دهد. به گفته آژانس شواهد و مدارکی که در اختیار این نهاد است از سوی سرویس های جاسوسی برخی کشورها تهیه شده و قابل انتشار نیست. ایران هم در مقابل مدارک آژانس را ساختگی خوانده و گفته که اگر آژانس حسن نیست دارد مدارک را به ایران نشان دهد.

یکی از چالشهای مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران، دسترسی به سایت نظامی پارچین است. به گفته آژانس، تصاویر ماهواره ای نشان می دهند که ایران نزدیک به ٢٥ هکتار زمین در سایت پارچین را پاکسازی کرده است. فعالیتی که از سوی کشورهای غربی "پاکسازی شواهد و مدارک" نامیده شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ممکن است ایران در تاسیسات نظامی پارچین، دست به آزمایش چاشنی انفجاری بمب اتمی زده باشد.

رابرت وود، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داده که واشنگتن در صورت عدم همکاری تهران با آژانس از دیگر اعضا خواهد خواست تا در نشست بعدی آژانس در ماه مارس آینده، پرونده ایران را به شورای امنیت بفرستند.

مصلحت ایران ؟

اما در تهران حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان یک روز پیش از آغاز مذاکرات هسته ای نمایندگان آژانس با ایران ، این گفتگو ها را بی نتیجه خوانده است. حسین شریعتمداری نوشته "چرا بايد ایران در ميدانی كه عرض و طول آن را حريف به ميل خود و نه براساس قوانين و ضوابط پذيرفته شده بين المللی ترسيم كرده است، به مذاكرات ادامه دهد؟"

کیهان در ادامه به فعالیتهای هسته ای ایران در گذشته اشاره کرده و می نویسد:

" تمامي آنچه امروزه داريم را بيرون از چارچوب تحميلي آژانس و شوراي امنيت سازمان ملل به دست آورده ايم و اگر قرار بود به شرايط تحميلي و باج خواهانه حريف در مذاكرات ده ساله تن بدهيم، بايستی تمام فعاليت های هسته ای كشورمان را تعطيل مي كرديم و تأسيسات هسته ای خود را مانند ليبی با كشتی به آمريكا و اروپا تحويل می داديم. "

حسین شریعتمداری در ادامه نوشته که به مصلحت ایران است که از پیمان منع گسترش سلاح هسته ای خارج شود و یا اینکه تیم مذاکره کننده هسته ای ایران جغرافیای گفتگوها را تغییر دهد. به گفته کیهان تغییر مسیر گفتگوها این می تواند باشد که " آژانس مفاد و بندهای غیر قانونی و باج خواهانه خود را پس بگیرد."

نشست ایران و نمایندگان آژانس در حالی فردا پنجشنبه برگزار می شود که با گذشت ١٠ سال از آغاز پرونده هسته ای ایران، نتیجه ای از مذاکرات بدست نیامده است. اما موافقت ایران با بازدید بازرسان آژانس از مرکز نظامی پارچین، می تواند پیشرفت بزرگی پیش از دور بعدی مذاکرات ٥+١ با ایران در ماه ژانویه محسوب شود.
XS
SM
MD
LG