لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

غرب: ایران تردیدهای برنامه اتمی را برطرف کند


.
.
ایالات متحده آمریکا و متحدانش روز چهارشنبه بار دیگر تاکید کردند که ایران اگر می خواهد تحریم ها کاملا برچیده شود، باید تمام تردیدهایی که در مورد فعالیت های تسلیحات هسته ای اش وجود دارد را برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا در بیانیه ای تاکید کرد پایان تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رسیدن به توافق جامع و نهایی با ایران، امری اساسی خواهد بود.

تحقیقات آژانس برآنچه جنبه های تسلیحاتی برنامه هسته ای ایران توصیف می شود متمرکز است، و در حالی که بنا به گزارش ها پیشرفت هایی در آن صورت گرفته است، ژوزف مک مانوس، نماینده آمریکا در آژانس، مهلت ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) برای آغاز مذاکرات در باره توافق نهایی را «جاه طلبانه» نامید.

مارک بیلی، رئیس هیات نمایندگی کانادا نیز اظهار نظر کرد چنین تحقیقاتی سال ها طول خواهد کشید و گفت روشن است که تا آن زمان تکمیل نخواهد شد.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، راهی برای برون رفت پیشنهاد کرد و گفت انجام هر معامله ای ممکن است پس از رسیدن به توافق «مدتی طول بکشد.»

پیشتر، یوکیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت هیچ طرفی انتظار ندارد تحقیقات تا ۲۰ ژوئیه تکمیل شود. او روشن نساخت که ایا تحقیقات تا پایان سال جاری تمام خواهد شد یانه، اما افزود ایران همکاری می کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی بنقل از دیپلمات ها و تحلیلگران می گوید بر این احتمال که نمایندگان شش قدرت و ایران قادر نخواهند بود ضرب الاجل ۲۰ ژوئیه را برای مذاکره در باره توافقی دراز مدت رعایت کنند، افزوده می شود.

در توافقنامه مقدماتی گفته شده است در صورت نیاز به زمان بیشتر جهت توفق نهایی که به تحریم ها بر ایران پایان خواهد داد، ضرب الاجل می تواند برای شش ماه تمدید شود، و چنین کاری اگر تمام طرف ها بخواهند نباید مشکلی باشد. اما پرزیدنت اوباما نیاز خواهد داشت رضایت کنگره را در زمانی که روابط بین دولت و قانون گذاران حسنه نیست، بدست آورد.

در گزارش رویترز گفته می شود برای پرهیز از مناقشه آشکار با کنگره، اوباما از قانونگذاران خواهد خواست تمدید دوره کاهش تحریم ها را تصویب کنند.

دور قبلی مذاکرات در وین در ماه گذشته، وقتی روشن شد تعداد سانتریفیوژ هایی که ایران می خواهد داشته باشد از آنچه برای غرب قابل قبول خواهد بود فراتر می رود، به مشکل برخورد. دیپلمات ها می گویند این رقم هزاران ماشین غنی سازی را شامل می شود. در نتیجه مذاکرات متوقف شد و دو طرف یکدیگر را متهم کردند که واقعگرا نیستند.

یک مقام ایرانی به رویترز گفت تهران می خواهد تحریم ها بی درنگ لغو شود ، « چند ماه بیشتر کسی را نخواهد کشت. عقب کشیدن ضرب الاجل به اکتبر مشکلی بوجود نخواهد آورد.»

اتحادیه اروپا – که سه عضو آن در گروه مذاکره با ایران حضور دارند - در بیانیه ای گفت از هیچ کوششی برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک تا ۲۰ ژوئیه فروگذار نخواهد کرد، و از ایران نیز خواست چنین کند.
XS
SM
MD
LG