لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

یوکیا آمانو از افزایش تنش‌ها بر پرونده هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش تنش ها درباره برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد و خواهان گسترش گفت‌وگو‌ها در این زمینه شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ یوکیا آمانو روز دوشنبه ۲۰ خرداد در نشست سه‌ روزه شورای حکام آژانس عنوان کرد: «من نگران افزایش تنش‌ها در مورد مسئله هسته‌ای ایران هستم.»

تنش بین واشنگتن و تهران در ماه‌های اخیر بیشتر شده و ایالات متحده تحریم‌های ایران را سخت تر کرده است.

به دنبال افزایش تنش‌ها میان تهران و اشنگتن، ایالات متحده ماه گذشته در واکنش به تهدیدهای ناشی از جمهوری اسلامی ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکن، ناوگروه ضربتی همراه آن، و یگان بمب‌افکن ب-۵۲ را به منطقه خلیج‌فارس اعزام کرده است.

از سوی دیگر تهران نیز تهدید به لغو برخی از محدودیت‌های مربوط به پیمان هسته‌ای خود کرده است.

این اولین واکنش رئیس سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از اعلام «مهلت ۶۰ روزه» مقامات ایران به کشورهای اروپایی برای ادامه تعهدات به برجام است.

یوکیا آمانو همچنین اظهار امیدواری کرده تا «از طریق گفت‌وگو بتوان راه‌هایی برای کاستن از تنش‌های فعلی یافت و ایران به تمامی تعهدات خود در این پیمان هسته‌ای پایبند بماند.»

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG