لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

بی حوصلگی از میهمان نوازی در ایران


تورم لجام گسیخته و بی سابقه در ایران برای مردم کشور دشوار و دردسرآفرین، اما برای گردشگرانی که تهور سفر به ایران را در وجود خود بیابند، فرصت بسیار خوبی تلقی می شود.

روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای با اشاره به این موضوع از تورم ۱۱۰ درصدی ایران در سال ۲۰۱۲ یاد کرده است و می نویسد که تورم آن قدر شدید است که دولت از مغازه داران خواسته است قیمت روز افزون کالاهای خود را، که سبب نومیدی و کلافگی بسیاری از مردم طبقه متوسط می شود، از ویترین ها بردارند.

در این گیر و دار، اگر گردشگران خارجی به ایران سفر کنند، هر چه بخواهند می توانند بخرند و از هر نوع خدماتی که اراده کنند، برخوردار شوند.

شهروندان ایران اما، گیج از افزایش سرسام آور قیمت ها و کاهش بی سابقه ارزش ریال، میان خرید کردن و یا ذخیره کردن دارایی خود به دلار تردید دارند چراکه ارزش آن ممکن است همین فردا افزایش یابد.

برای شهروندان خارجی که از ایران دیدن می کنند، قیمت اجناس به شکلی باورنکردنی ارزان است. تنها با تبدیل دلار به ریال، ارزش پول مسافر خارجی تا ۳۵۰ درصد افزایش می یابد.

با این وصف، بسیاری از گردشگران غربی می گویند لذت بردن از سفر و خرید با علم به دشواری و رنجی که بسیاری از ایرانیان تحمل می کنند، برایشان سخت است. این ایرانیان، به طبقات متوسط و فقیر اقتصادی تعلق دارند، که خرید همه چیز، حتی دارو و خوراک هم برایشان دشوار و این روزها، چالش آفرین است. آنها که با بدنه سیاست یا دولت ایران روابطی دارند، یا بقدر کافی ثروتمند هستند، در شرایط سهل به سر می برند و اغلب زندگی های لوکس دارند.

به رغم زیبایی هایی که طبیعت ایران از آن برخوردار است و مهمان نوازی که مردم کشور به آن شهره اند، مشکلات اقتصادی عرصه را چنان تنگ کرده که حوصله مهمان نوازی را از بسیاری از مردم گرفته است.

تحلیلگران اقتصادی می گویند ایران هنوز از مرز تورم عنان گسیخته نگذشته است، اما اگر چنین شود، عمده علت آن در تصمیم های دولت ایران درخصوص چاپ اسکناس و کوشش ناموفق برای مهار اقتصاد کشور ریشه دارد.

دولت ایران تصمیم ها را به رغم تنگنایی که مردم گرفتار آنند، اتخاذ می کند. تحریم ها قطعاً بر میزان تورم می افزایند، اما تورم عنان گسیخته، محصول عملکرد اقتصادی دولت است. از این روی، مشکل عمده ایران، نه اورانیم، که شرایط پیچیده اقتصاد آن کشور است.
XS
SM
MD
LG