لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

نگاهی به شرایط سخت زندان در ایران


نگاهی به شرایط سخت زندان در ایران
نگاهی به شرایط سخت زندان در ایران

يک فعال حقوق بشر کرد که حکم سه سال و نيم زندان در ايران را سپری می کند نگاهی نادر از شرايط سخت در داخل بازداشتگاه های ايران، ارائه کرده است.

رضا شریفی بوکانی، در سال ۲۰۱۰ ميلادی پس از حمایت عمومی از حرکت دموکراسی طلب «جنبش سبز» بازداشت شد. او سپس به اتهاماتی که شامل گسترش «تبلیغ» علیه دولت و اقدام علیه امنیت ملی بود محکوم گرديد.

بوکانی در مصاحبه اخير خود از زندان با بخش فارسی صدای آمريکا گفت که او در ابتدا از داشتن وکيل مدافع برخوردار نبود و مقامات ايرانی تلاش می کردند تا او تحت فشار اعترافات نادرستی را بيان کند.

بوکانی افزود که او مورد آزار جسمی نيز قرار گرفته است.

او همچنين گفت که او و دیگر بازداشت شدگان، در زندان رجایی شهر به مدت های طولانی در سلولهای خود محبوس بوده اند.

بوکانی شرايط خود را طی يک مصاحبه تلفنی از زندان، که حدود ۲۰ کيلومتری غرب تهران واقع شده است، توصيف کرد.

گروه های حقوق بشر در مورد شرایط در زندان رجایی شهر و زندانهای ديگر ايران ابراز نگرانی کرده اند. در گزارشی در ماه فوریه پيش، گروه فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران اعلام کرد: شرايط « غیر انسانی و غیر قابل تحمل» در اين زندان که بعنوان زندان گوهردشت نيز شناخته می شود، اخيرا به حداقل سه مورد خودکشی منجر شده بود.

به طور جداگانه، سازمان عفو بین الملل آمریکا اعلام کرد: ایران از اين زندان برای حبس «جنایتکاران» استفاده می کند.

ایران بارها با انتقاد جامعه بین المللی بدليل بازداشت های خودسرانه و شرایط غیر انسانی زندان ها روبرو شده است.

در گزارشی در سال ۲۰۱۱ ميلادی، سازمان دیده بان حقوق بشر نوشت که مقامات ايران «مرتبا از شکنجه برای اخذ اعترافات اجباری استفاده کرده اند». این گزارش به مشکلات دیگری در زندان، از جمله محرومیت از مراقبت های پزشکی و اعدام مجرمین نوجوان نيز اشاره کرده است.

در همين حال ایران از سابقه حقوق بشر خود دفاع کرده است. بنا بر گزارش های رسانه های دولتی، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ايران، تهران را به عنوان «بهترین نمونه اعمال حقوق بشر» طی یک سخنرانی در ماه فوریه گذشته مورد تحسين قرار داد.

XS
SM
MD
LG