لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۸

مدافعان حقوق بشر بازداشت روزنامه نگاران و معلمان در ایران را محکوم کردند


گزارشگران بدون مرز، سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در پاریس، با فرارسیدن روز سوم مه، روز جهانی آزادی مطبوعات، جمهوری اسلامی ایران را به دلیل بازداشت خودسرانه و حبس روزنامه نگاران محکوم کرد.

رضا معینی مسئول بخش ایران سازمان گزارشگران بدون مرز، وضعیت آزادی مطبوعات در ایران را به ویژه پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی، ناگوار توصیف می کند.

آقای معینی می گوید: «افراد تنها برای بیان مطالب همسو با آقای احمدی نژاد آزاد هستند اما امروز، بسیاری از روزنامه نگاران، حتی آنهایی که وابسته محافظه کاران حاکمیت هستند، از او انتقاد می کنند.»

این عضو سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید نظامیان حاکمیت کشور را بر عهده دارند و هر آنچه بخواهند بر سر روزنامه نگاران می آورند از جمله بازداشت و سرکوب بیشتر آنان.

عفو بین الملل هفته گذشته گزارش داد که حدود ۷۰ روزنامه نگار ایرانی در زندان ها به سر می برند. اما رضا معینی می گوید این رقم، احتمالا پس از آزادی های با قرار وثیقه برخی از آنان کاهش یافته است.

رضا معینی می گوید اکنون حدود ۳۵ روزنامه نگار در زندان های جمهوری اسلامی ایران هستند هرچند طی یک سال گذشته ۱۲۰ نفر بازداشت و زندانی شدند. این عضو گزارشگران بدون مرز تخمین می زند حدود ۶۰ روزنامه نگار دیگر مجبور شدند بر اثر سرکوب های حاکمیت، کشور را ترک کنند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در «روز ملی خلیج فارس» گفت ایران از «آزادی مذهب، آزادی بیان، آزادی اطلاعات و آزادی عقیده» پشتیبانی می کند.

این در حالی است که طی دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ده ها روزنامه و نشریه تعطیل شده اند، شبکه اینترنت به شکل برنامه ریزی شده سانسور می شود و کانون صنفی روزنامه نگاران تعطیل شده است.

همزمان، وبسایت های خبری متمایل به اپوزیسیون ایران از جمله راه سبز روز دوشنبه از مضروب شدن احمد معتمدی، استاد دانشگاه پلی تکنیک و وزیر ارتباطات در دولت دوم محمد خاتمی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ها صبح دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت شخصی با سلاح سرد به دفتر آقای معتمدی در دانشگاه وارد شد و با چاقو او را از ناحیه پهلو و کمر مضروب کرد.

بسیاری از فعالان اپوزیسیون، اساتید و روزنامه نگاران می گویند در ماه های اخیر به دلیل حمایت از اپوزیسیون منتقد به حکومت، از سوی نیروهای بسیج تهدید شده اند.

همچنین برخی منابع خبری دیگر از بازداشت ۱۱ معلم در روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت روز معلم خبر می دهند. از سوی دیگر گفته می شود هفته گذشته نیز ۸ معلم دیگر بازداشت شده اند.

آیدا سادات، روزنامه نگار مستقل به عفو بین الملل گفت پس از آن که یک شب در راه منزل، مورد ضرب و جرح قرار گرفت، مجبور به ترک ایران شد. به گفته خانم سادات شخص مهاجم به وی گفت: «این تنها هشدار است. دفعه بعد به خاطر اقداماتت علیه مردم و کشور ما، کشته خواهی شد.»

شماری از حامیان اپوزیسیون نیز در ماه های اخیر به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده اند.

محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی پور، در دی ماه گذشته، به اتهام محاربه اعدام شدند.

دست کم شش نفر دیگر، از جمله جعفر کاظمی، محمد علی حاج آقایی، محسن دانشور، علی سارمی، احمد دانشور و مطهره بهرامی اخیرا به جرم محاربه در صف اعدام جای گرفته اند.

XS
SM
MD
LG