لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا: تعریف ایران از آزادی های حقوق بشر، «اهانتی به حقوق مردم ایران است»


سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا: تعریف ایران از آزادی های حقوق بشر، «اهانتی به حقوق مردم ایران است»
سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا: تعریف ایران از آزادی های حقوق بشر، «اهانتی به حقوق مردم ایران است»

جمهوری اسلامی ایران توصیه های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای آزاد ساختن زندانیان سیاسی و موافقت با سفر یک تحقیقگر شکنجه به ایران را رد کرده است.
در گزارش شورا که روز چهارشنبه منتشر شد گفته می شود ایران حاضر نیست به مانفرد نوواک، تحقیقگر اتریشی سازمان ملل متحد در امور شکنجه اجازه دهد برای بررسی خشونت در پی برگزار انتخابات ریاست جمهوری از کشور دیدن کند.

ایران همچنین بیش از ۴۰ توصیه شورا را رد کرد. پایان دادن به تبعیض علیه زنان و متوقف ساختن آزار و تعقیب روزنامه نگاران و وب لاگ نویسان از آن جمله است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت ایران قول داد آزادی های مذهبی، ازادی بیان و حق برپایی تظاهرات صلحجوبانه را مسلم سازد. اما گفت اجازه نخواهد داد آزادی بیان برای گسترش نفرت و خشونت بکار رود.
بری مارستون سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا به صدای آمریکا گفت تعریف ایران از آزادی های حقوق بشر، «اهانتی به حقوق مردم ایران است».

او گفت سازمان ملل متحد نباید به ایران، به دلیل استفاده از شکنجه و عدم همکاری با بازرسان بین المللی، اجازه دهد به شورای حقوق بشر ملحق شود.

عفو بین الملل گفت اقدام ایران در رد توصیه های شورای حقوق بشر، نشان می دهد که جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از حقوق بشر پای بند نیست.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران می گوید «نگرش فریبکارانه دولت ایران به معیارهای حقوق بشر» بی احترامی و عاری از صداقت است.

قدرت های غربی در جریان نخستین بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در ژنو در روز دوشنبه، نسبت به نقض حقوق بشردر آن کشور نگرانی هایی ابراز داشتند.

ایران این نگرانی ها را رد کرد و قدرت های غربی را متهم ساخت که از حقوق بشر بعنوان یک «ابزار سیاسی» برای وارد آوردن فشار بر ایران استفاده می کنند.

سفیر بریتانیا گفت ایران، علی رغم تعهدات اعلام شده خود به پاسداری از آزادی های اساسی، به ارتکاب «نقض فاحش حقوق بشر» ادامه می دهد. سفیر فرانسه گفت ایران به «سرکوب خونین» مردم خود دست زده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر و دیگر گروه های طرفدار حقوق بشر، قتل هاق فرا قانونی، تجاوز جنسی، شکنجه و دیگر تخلفات جدی از موازین حقوق بشر در ایران را، از زمانی که دولت سرکوب مخالفان را آغاز کرد، محکوم کرده اند.

XS
SM
MD
LG