لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

چهار شهروند بهایی در دادگاه تجدیدنظر استان کرمان مجموعا به ۱۶ ماه زندان محکوم شدند


حکم ۲۰ سال زندان احسان الله امیری‌نیا، نیما رجب‌زاده، آرمان بندی امیرآباد و امرالله (امر اله) خالقیان، چهار شهروند بهائی ساکن استان کرمان که پیش از این توسط دادگاه انقلاب کرمان صادر شده بودند، در دادگاه تجدید نظر این استان کاهش یافت.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، حکم ۲۰ سال زندان این شهروندان بهائی که پیشتر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان بابت اتهام «اقدام علیه امنیت کشور از طریق تبلیغ بهائیت» برای آنها صادر شده بود، روز چهارشنبه ۲ بهمن ماه با صدور حکمی از سوی شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان کرمان به ۱۶ ماه زندان کاهش یافت.

بنا بر این گزارش و بر اساس دادنامه صادره، دادگاه با استناد به مفاد ۳۷ و ۳۸ از قانون مجازات اسلامی با ۲ درجه تخفیف، محکومیت صادره بر علیه این چهار شهروند بهائی را از ۵ سال برای هر یک از آنها به ۴ ماه زندان برای هر یک تقلیل داده است.

وبسایت حقوق بشر در ایران همچنین اعلام کرده است که جلسه رسیدگی به پرونده این شهروندان بهائی در مرحله تجدیدنظر خواهی در تاریخ ۸ اردیبهشت به ریاست مستشاران دادگاه محمد محقق و مجید زین الدینی نیا برگزار شده بود.

بر اساس این گزارش امرالله خالقیان در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۵ و احسان امیری‌نیا، نیما رجب‌زاده و آرمان بندی امیرآباد نیز در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ در منازل شخصی خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و خرداد ماه ۱۳۹۶ با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان کرمان آزاد شده بودند.

برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و این اولین بار نیست که یک شهروندان بهایی تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی بازداشت و به احکام قضایی محکوم می‌شود.

پیش از این نیز حکم ۱۱ سال زندان علی احمدی بهایی ساکن قائم شهر، که پیشتر توسط دادگاه انقلاب قائم‌شهر بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اداره تشکیلات اداری بهایی» صادر شده بود از سوی شعبه دو دادگاه تجدیدنظر استان مازندران تائید شد.

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شهروندان بهایی در ایران انتقاد کردند و از دولت ایران خواستار رعایت حقوق آنها شدند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت‌های مذهبی در ایران را محکوم کرده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت که جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG