لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

سرکوب فعالان فضای مجازی در ایران؛ عکاس و پارکورکار خالق «طلوع تهران» بازداشت شد


این یکی از عکس‌های آقای جاپلقی است که در روزهای گذشته در فضای مجازی ایران مشهور شد.
این یکی از عکس‌های آقای جاپلقی است که در روزهای گذشته در فضای مجازی ایران مشهور شد.

گزارش‌ها حاکی است که علیرضا جاپلقی، عکاس و پارکورکار ایرانی که در روزهای گذشته ویدئوها و عکس‌هایش در شبکه های مجازی مورد توجه قرار گرفته بود، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده است.

برادر علیرضا جاپلقی روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در یک استوری که در صفحه اینستاگرامش منتشر شد، اعلام کرد که ماموران برادرش را از خانه با خود برده‌اند.

پیش از این نیز علیرضا جاپلقی در استوری‌هایی اعلام کرده بود که افرادی با او تماس گرفته و به او گفته‌اند که «دستور قضایی آمده» و او برای پاسخگویی به برخی سوالات فراخوانده شده است.

مشخص نیست که دلیل بازداشت این عکاس چه بوده است. خبر بازداشت این عکاس هنوز به شکل رسمی از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی تایید نشده است.

علیرضا جاپلقی در روزهای گذشته عکس‌ها و ویدئوهایی با عنوان «طلوع تهران» که در آن یک زوج جوان در حال بوسیدن یکدیگر دیده می شود را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده بود، که بسیار مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفت.


او همچنین در آخرین پستی که در شبکه های اجتماعی خود منتشر کرد پدرش، محمد جاپلقی، را به عنوان افسر مبارزه با مواد مخدر تهران معرفی کرد و نوشت که «خرداد سال ۸۹ بعد از ۲۸سال خدمت به طرز کاملا مرموز و بی سرو صدا ناپدید[شده] و پرونده‌ی بسیار قطورش هم چن[چند] سال پیش بدون هیچ نتیجه‌ای بسته شد.»

طی سال‌های اخیر سپاه پاسداران به بخش‌های انتظامی و امنیتی که شبکه‌های مجازی را زیر نظر می‌گیرند اضافه شده و با برخی کاربران که از نظر آنها به «ترویج بی حجابی و فرهنگ غربی دست می‌زنند»، برخورد می‌کند.

پیشتر دخترانی که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند نیز توسط پلیس احضار شدند. پخش اعتراف های اجباری آنان از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی واکنش انتقادی بسیاری را برانگیخت.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG