لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

علی رغم ابتلا به کرونا؛ با وثیقه یک میلیاردی هم به «سام رجبی» فعال محیط زیست زندانی، مرخصی ندادند


گزارش‌ها حاکی است که سام رجبی، فعال محیط زیست زندانی به کرونا مبتلا شده است
گزارش‌ها حاکی است که سام رجبی، فعال محیط زیست زندانی به کرونا مبتلا شده است

خواهر سام رجبی فعال محیط زیستی زندانی در ایران از مخالفت با قرار وثیقه برای آزادی موقت برادرش که به بیماری کرونا مبتلا شده، خبر داد.

کتایون رجبی، خواهر سام رجبی در صفحه توئیتر خود نوشت «برای مرخصی سام رجبی مبلغ یک میلیارد تومان وثیقه صادرشد. ملکی به عنوان وثیقه بازداشت وقاضی مربوطه قبولی وثیقه را اعلام و قرارشد روز یکشنبه آزاد شود. اما با کار شکنی فراقانونی از آزادیش جلوگیری می شود.»

او افزود: «این کارشکنی نشان می دهدکه افرادی با محیط زیستی ها مسئله شخصی دارند و نه قانونی.»

پیش از این خانم رجبی نوشته بود که در پی مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونای سام رجبی،‌ «او را از بیمارستانی خارج از زندان به زندان اوین بازگردانده‌اند.»

اوایل اسفند ماه سال گذشته که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با صدور بخشنامه تازه‌ای با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرده بود. بخشنامه‌ای که بنا بر یکی از مفاد آن،‌ زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.»

به این ترتیب اغلب زندانیان سیاسی عقیدتی از جمله سام رجبی، که دارای محکومیتی بالای ۵ سال هستند مشمول این بخشنامه نمی‌شوند و با وجود شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، جان این فعال محیط زیست زندانی و زندانیان بی‌شماری در معرض خطر قرار گرفته است.

سام رجبی یکی از هشت فعال محیط زیستی است که بیش از دو سال پیش توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن به ۶ سال زندان محکوم شد. صدور این حکم واکنش برخی از سازمان‌های حقوق بشری و وزارت خارجه آمریکا را به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG