لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

وکیل سیامک نمازی از مبتلا شدن ‌سام رجبی، هم سلولی موکلش، به ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد


وکیل سیامک نمازی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که از بیش از چهار سال پیش تاکنون در ایران زندانی بوده است، خبر داد که یکی از زندانیان در سلول موکلش به کرونا مبتلا شده است.

جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی، در یک رشته توئیت نوشت: «امروز اخباری دریافت کرده‌ایم مبنی بر این‌که یکی از زندانیان هم‌سلول و هم‌ردیف تخت دوطبقه سیامک نمازی، شهروند آمریکایی، به کووید ۱۹ مبتلا شده است.»

او افزود: «هرچند این خبر با توجه به شیوع گسترده کووید ۱۹ و شرایط وحشتناک زندان‌ها در ایران تعجب‌آور نیست، اما با این حال مایه تأسف است.»

وکیل سیامک نمازی در این رابطه توئیت کتایون رجبی،‌ خواهر سام رجبی فعال محیط زیست زندانی در ایران و، به گفته آقای گنسر، هم‌سلولی سیامک نمازی که از مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونای برادرش خبر داده بود، را بازنشر کرده است. ​کتایون رجبی در آن توئیت گفته بود که برادرش را از بیمارستانی خارج از زندان به زندان اوین بازگردانده‌اند.

آقای گنسر گفت که مقامات قوه قضائیه به شکل غیرمسئولانه از دادن مرخصی به سیامک نمازی در وضعیت کرونا، آن هم در شرایطی که موکلش بیش از یک سوم از حکم حبس خود را تحمل کرده و طبق قوانین ایران واجد شرایط محسوب می‌شود، امتناع کرده‌اند.

وی جلوگیری از سیامک نمازی برای برخوردار شدن از این حق را «انتخابی آگاهانه توسط دستگاه قضایی ایران با هدف به خطر انداختن جان او» دانسته و نوشته است:‌ «ایران باید بلافاصله این تصمیم را تغییر داده و اجازه دهد سیامک در محلی ایمن خارج از زندان اوین خودش را قرنطینه کند تا به این ترتیب از سلامتی خودش و دیگران محافظت کند.»

وکیل سیامک نمازی در پایان این رشته توئیت نوشته است که اگر می‌خواهند انسانیت نشان بدهند «اکنون زمان آن است.»

اوایل اسفند ماه سال که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با صدور بخشنامه تازه‌ای با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرده بود. بخشنامه‌ای که بنا بر یکی از مفاد آن،‌ زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.»

به این ترتیب اغلب زندانیان سیاسی عقیدتی از جمله سیامک نمازی، که دارای محکومیتی بالای ۵ سال هستند مشمول این بخشنامه نمی‌شوند و با وجود شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، جان زندانیان بی‌شماری در معرض خطر قرار گرفته است.

سیامک نمازی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که بیش از چهار سال پیش در ایران زندانی شده، در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی بر بی‌گناهی خود تاکید و نسبت به وضعیت خود در زندان اعتراض کرده است.

سیامک نمازی، از مدیران یک شرکت بازرگانی نفتی، مهر ۱۳۹۴ بازداشت و به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG