لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

پروین محمدی فعال کارگری از بازگشت خود به زندان خبر داد


پروین محمدی، فعال کارگری و نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال حبس تعزیری محکوم شده است.
پروین محمدی، فعال کارگری و نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال حبس تعزیری محکوم شده است.

پروین محمدی، فعال حقوق کارگری در صفحه اینستاگرامش از پایان مرخصی‌ خود در روز یکشنبه ۳۱ فروردین و بازگشت به زندان خبر داده است.

پیشتر این فعال کارگری و نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم از سوی شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز تأیید شده است.

همچنین این فعال کارگری در استوری صفحه اینستاگرام خود از فراخوانده شدن «ناهید خداجو» کارگر بازنشسته و عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به زندان برای گذراندن ۶سال حبس خبر داده است.

ناهید خداجو روز جهانی کارگر در سال گذشته به همراه تعداد دیگری از فعالان کارگری و روزنامه‌نگار در مقابل مجلس بازداشت و پس از ۳۳ روز بازداشت در تاریخ ۱۳ خرداد ۹۸ با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

چندی پیش برخی از زندانیان با شیوع کرونا در ایران به مرخصی آمدند اما تعداد زیادی از زندانیان در زندان‌های مختلف ایران، از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی که محکومیت آنها بیشتر از ۵ سال است، کماکان در زندان‌های ایران در بازداشت به‌ سر می‌برند و با وجود گسترش ویروس کرونا در زندان‌های ایران و ابتلای برخی از زندانیان به ویروس کرونا از حق داشتن مرخصی کوتاه مدت و یا آزادی مشروط برخوردار نیستند.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

.

XS
SM
MD
LG