لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

ارس امیری دو تابعیتی زندانی در ایران، به مرخصی آمد


ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا پس از بازداشت دوباره در شهریور ۱۳۹۷، به ۱۰ سال حبس محکوم شد
ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا پس از بازداشت دوباره در شهریور ۱۳۹۷، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

«ارس امیری» دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا زندانی در ایران، که بیش از دوسال است در حبس به سر می برد، به مرخصی آمد.

براساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، ارس امیری که به ۱۰ سال حبس محکوم شده است، روز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه به طور موقت آزاد و به مرخصی آمده است.

ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که بارها برای ملاقات با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بود، اسفند سال ۹۶، پنج روز بعد از ورود به ایران، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در سال ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا پس از آزادی بار دیگر در شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

کیومرث مرزبان طنز نویس زندانی در ایران نیز پس از نزدیک به دوسال حبس، روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه به مرخصی آمد.

پیش از این نازنین زاغری از جمله شهروندان دو تابعیتی زندانی در ایران است که پیش از عید نوروز به مرخصی آمده است. نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

با این حال هنوز شهروندان دوتابعیتی دیگر همچنان در زندان‌های ایران به سر می برند. از جمله انوشه آشوری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار که در زندان اوین است و در روز تولد ۶۶ سالگی خود و با ارسال پیامی صوتی از زندان اوین، خواستار آزادی خود شده است.

آقای آشوری در این پیام صوتی که روز چهارشنبه ۲۰ فروردین و در سایت روزنامه گاردین منتشر شده گفت: «امروز تولد ۶۶ سالگی خود را به عنوان یک گروگان و در جهنمی به نام زندان اوین دور از خانواده و عزیزانم می‌گذرانم.»


وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG