لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

آمریکا می‌گوید وزارت اطلاعات ایران مستقیما در ترور «مسعود مولوی» دست داشت؛ جزئیاتی از قتل او در ترکیه


مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ماه سال ۹۸ در محله شیشلی استانبول هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد
مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ماه سال ۹۸ در محله شیشلی استانبول هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد

یک مقام ارشد آمریکا روز چهارشنبه به رویترز گفت که ایالات متحده معتقد است وزارت اطلاعات و امنیت ایران مستقیماً در قتل یک «مخالف» حکومت در نوامبر گذشته در ترکیه دخیل بوده است.

بنابر این گزارش یک مقام ارشد آمریکا که نامش فاش نشده است، به رویترز گفت که با توجه به سابقه ترورهای هدفمند مخالفان ایرانی و روش‌هایی که پیشتر در این باره در ترکیه به کار رفته، دولت ایالات متحده معتقد است «وزارت اطلاعات ایران مستقیماً در قتل وردنجانی دخیل بوده است.»

کارمند سابق اطلاعات؛ افشاگر علیه جمهوری اسلامی

مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ماه سال ۹۸ در محله شیشلی استانبول هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. پیش از این رویترز گزارش داده بود که دو مامور اطلاعاتی در کنسولگری ایران در استانبول در قتل آقای وردنجانی دخیل بوده‌اند.

در برخی رسانه ها از مسعود مولوی به عنوان کارمند سابق اطلاعات ایران نام برده می شود که بعدها به مخالف حکومت تبدیل شده بود. او مدیر یک کانال در تلگرام به نام «جعبه سیاه» بود که مطالبی علیه مقامات حکومتی، از جمله مقامات قضایی، منتشر می کرد.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در یک توئیت نوشت که «گزارش‌ها در مورد این که دیپلمات‌های ایران در سوء قصد به جان یک مخالف [رژیم] در ترکیه دست داشتند نگران‌کننده است، اما کاملا با ماموریت‌های آنها مطابقت دارد.»

در ترکیه درباره این «ترور» چه می‌گویند

پیش از این نیز پلیس ترکیه اعلام کرده بود که قتل مسعود مولوی وردنجانی غیر معمول بوده است. همچنین مقامات ترکیه هفته گذشته به رویترز گفتند که آنکارا به زودی یک پاسخ رسمی در مورد پرونده و نقش مقام‌های ایرانی با گذرنامه دیپلماتیک را در این ماجرا به دولت ایران ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که روزنامه صباح ترکیه نیز جزئیات بیشتری از قتل مسعود مولوی وردنجانی را روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ماه منتشر کرده است. این روزنامه در گزارش خود شباهت های این قتل را با قتل خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی، مقایسه کرده است.

در این گزارش از یک ایرانی به نام علی اسفنجانی نام برده شده که مسعود مولوی با او در استانبول ملاقات داشت. این روزنامه می‌نویسد که مسعود مولوی خبر نداشت که اسفنجانی اطلاعات او را به دو بازرگان ایرانی که برای اطلاعات ایران کار می‌کرده اند، داده بود.

در گزارش روزنامه صباح ترکیه آمده است که در روز ۲۳ آبان ماه، علی اسفنجانی پیش از وقوع قتل با عبدالوهاب کوچاک که متهم به قتل مسعود مولوی است، دیدار کرده است. پس از آن علی اسفنجانی با مسعود مولوی ملاقات کرد و آن‌ها در حال قدم زدن در خیابان بودند که عبدالوهاب کوچاک از پشت سر به مسعود مولوی ١١ گلوله شلیک کرده است.

روزنامه صباح ترکیه نوشت که پس از قتل مسعود مولوی، علی اسفنجانی از کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول مدارک جعلی سفر (گذرنامه جعلی) تهیه کرده و با کمک نیروهای مشکوک به وزارت اطلاعات با نام جعلی به ایران می گریزد.

در این بین نیروهای امنیتی ترکیه شخصی به نام «سیاوش اباذری شلمنظری» را، که علی اسفنجانی را فراری داده بود، دستگیر می کنند.

براساس این گزارش، عبدالوهاب کوچاک متهم به قتل مسعود مولوی پس از ترور او، در مکانی متعلق به «ناجی شریفی زیندشتی»، قاچاقچی فراری مواد مخدر، پنهان شده بود که توسط پلیس ترکیه دستگیر شده است. همچنین برادر عبدالوهاب کوچاک به نام «علی» مظنون به قتل مدیر شبکه جم تی وی در ترکیه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG