لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

همسر یکی از قربانیان هواپیمای اوکراینی: ماموران امنیتی ایران برخی خانواده‌ها را «تهدید به تجاوز جنسی» می‌کنند


جواد سلیمانی که همسرش الناز نبیی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی کشته شد
جواد سلیمانی که همسرش الناز نبیی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی کشته شد

همسر یکی از قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی توسط سپاه، از تهدید خانواده‌ برخی از جانباختگان این هواپیما خبر داد.

جواد سلیمانی با انتشار یک پست در صفحه اینستاگرام خود خطاب به مقامات جمهوری اسلامی نوشت که «خانواده قربانیان را به خاطر دادخواهی تهدید می‌کنید، به اطلاعات میبرید، میگویید انچه با پدر پویا بختیاری کردیم با شما میکنیم، تهدید به تجاوز جنسی میکنید، کودنهای احمق، گور‌ خود را دارید با سرعت بیشتری می‌کنید.»

او در ادامه وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه را در «رقابت با یکدیگر» توصیف کرده است.

پیش از این یکی از اعضای از خانواده‌های قربانیان ، گفته بود که برخی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی «نزد دادگاه عالی انتاریو کانادا» از رهبر جمهوری اسلامی، فرمانده سپاه، فرمانده هوافضای سپاه و چند نفر دیگر شکایت کرده‌اند.

همچنین جواد سلیمانی چندی پیش اعلام کرده بود که از سوی سپاه، احضار و مورد تهدید از سوی به اداره اطلاعات زنجان به اتهام « توهین به نماینده های خامنه‌ای» قرار گرفته و به همین دلیل مجبور به ترک ایران شده است.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک ایرانی مقیم کانادا که براثر سرنگونی هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه همسر و دخترش را از دست داده است، نیز چندی پیش با انتشار پستی در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که ماموران فرودگاه تهران به اعضای خانواده قربانیان این حادثه اجازه خروج از کشور نداده‌اند.

حکومت جمهوری اسلامی با معترضان به شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری هم برخوردهای امنیتی داشته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG