لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

یک روزنامه نگار به خاطر نوشتن از «فساد و رانت» در بخش کاغذ به دادسرا احضار شد


پژمان موسوی روزنامه نگار
پژمان موسوی روزنامه نگار

پژمان موسوی روزنامه‌نگار، از احضار خود به دادسرا به اتهام«نشر اکاذیب» و «افترا» خبر داد.

پژمان موسوی، روزنامه نگار روز یکشنبه ۶ بهمن در توئیتر خود نوشت که امروز در دادسرا برای دو اتهام «نشر اکاذیب و افترا» حاضر شده و برای دفاع مقابل این اتهامات از «روابط پیدا و پنهان معاونت مطبوعاتی اسبق ارشاد» و «برخی موسسات مطبوعاتی که کاغذ و یارانه میلیاردی گرفته بودند» گفته است.

این روزنامه نگار پیشتر از حضارش به دادگاه به خاطر نوشتن از «روابط ناسالم بخشی از بدنه ارشاد با مدیران برخی نشریات» و «چرخه‌ی رانت و فساد،یارانه‌ و کاغذ‌» خبر داده بود.

فساد در واردات کاغذ پیش از این خبرساز شده بود. پیش از این در اردیبهشت امسال آمار رسمی منتشر شده در رسانه های داخل ایران نشان داد که حدود ۹۳ درصد از کاغذ وارداتی با ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) نامعلوم است. وزیر ارشاد هم گفته بود که سازمان تعزیرات به موضوع ورود پیدا کرده است با این حال تا کنون گزارش شفافی از نتایج بررسی‌ها منتشر نشده است.

بحران گرانی کاغذ در ایران طی ماه‌های گذشته به اندازه‌ای بود که برخی روزنامه ها از جمله روزنامه‌های همشهری و ایران اعلام کردند که به خاطر گرانی مجبور به کاستن صفحه‌های خود شده‌اند.

با وجود فساد گسترده مالی در ایران و باز شدن پای برخی مقامات در پرونده های فساد، برخوردها با روزنامه نگاران هم شدیدتر شده است.کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران در آذرماه امسال طی گزارشی اعلام کرد که ایران جزو بدترین زندان‌های روزنامه نگاران در جهان است به طوری که دست کم ۲۵۰ خبرنگار که در رابطه با فعالیت روزنامه نگاری خود بازداشت هستند، را شناسایی کرده است.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG