لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

سپیده قلیان از به تعویق افتادن جلسه دادگاهش خبر داد: سرکوب ادامه دارد


سپیده قلیان پس از آزادی با وثیقه ۵۰۰ میلیونی در چهارم آبان ماه
سپیده قلیان پس از آزادی با وثیقه ۵۰۰ میلیونی در چهارم آبان ماه

سپیده قلیان، فعال مدنی، که با وثیقه به طور موقت آزاد است از به تعویق افتادن جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام حضورش در اعتراضات آبان ماه خبر داد.

سپیده قلیان، فعال مدنی، روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در صفحه توئیتر خود از به تعویق افتادن جلسه دادگاه خود خبر داد و نوشت که دلیل لغو این جلسه «هنوز مشخص» نیست، و او فقط می‌داند که «سرکوب ادامه دارد.»

او در ادامه احتمال داده است که شاید «اضافه شدن اتهامات جدید» علت تعویق دادگاهش باشد. خانم قلیان همچنین نوشت که شعبه‌ای که مسئول رسیدگی به پرونده او بوده «ردصلاحیت» شده است.

پیش از این فعال مدنی با انتشار متنی در توئیتر خود اعلام کرد که طی ابلاغیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۰ دی به دلیل حضور در اعتراضات آبان ماه به دست او رسیده، بابت اتهام اخلال در نظم عمومی به شعبه ۱۰۷ دادگاه دزفول احضار شده است.

خانم قلیان که در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود، با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود مجدد بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، و تداوم اعدام کودکان در ایران انتقاد کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG