لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

ادامه دستگیری‌های گسترده در ایران؛ یک فعال مدنی ساکن اصفهان «بازداشت» شد


گزارش‌های غیررسمی در شبکه های اجتماعی حاکی از بازداشت ناصر همتی، فعال مدنی و روان‌پزشک ساکن اصفهان، است.

بسیاری از فعالان در توئیتر روز دوشنبه ۹ دی ماه گزارش دادند که ناصر همتی چند روز پیش بازداشت شده است. هنوز علت بازداشت و همچنین محل نگهداری او مشخص نیست.

آقای همتی در آخرین پست توئیتری خود که چهارم دی ماه منتشر شده است درباره مراسم پنجم دی نوشته بود.

در حالی که چندین روز از برگزاری مراسم یادبود جانباختگان اعتراضات آبان می گذرد؛ اما همچنان گزارش ها حاکی از ادامه بازداشت ها در ایران است.​

همزمان با پنجم دی ماه یک منبع آگاه به صدای آمریکا گفته بود که دست‌کم ده نفر در گورستان شهر کرج بازداشت شده‌اند. صدای آمریکا هنوز نمی‌تواند به طور مستقل تعداد بازداشت شدگان در کرج و دیگر شهرها را تائید کند.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی آمار رسمی از کشته و بازداشت شدگان این اعتراضات را ارائه نداده اند. براساس گزارش رویترز اعتراضات آبان ماه حدود ۱۵۰۰ کشته در پی داشته است.

فعالان حقوق بشر از اعضای دائم شورای امنیت خواستند که با تصویب یک قطعنامه به عنوان «جنایت علیه بشریت»، سرکوب مردم در ایران را محکوم کند.

مقامات دولت ایالات متحده بارها برخورد شدید و سرکوب معترضان توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌اند. برای نمونه برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، شامگاه شنبه هفتم دی‌ماه در مورد وضعیت اعتراض‌ها در ایران گفت: «آمار کشته‌ها در ایران رو به افزایش است. رویترز آخرین آمار کشته‌ها که به دست رژیم کشته شده‌اند را حدود ۱۵۰۰ تن اعلام کرد. بیش از هشت هزار تن دستگیر شده و هزاران تن در جریان این سرکوب‌ها زخمی شده‌اند. معترضان در سرتاسر کشور از این مافیای فاسد دینی، از نداشتن فرصت‌ها و اقتصادی ناکارآمد و از انزوای دیپلماتیک خسته شده‌اند.»

برایان هوک در ادامه افزود: «ایران در بدترین بحران اقتصادی و سیاسی ۴۰ سال گذشته خود به سر می‌برد. اگر به سرکوب‌هایی که اجرا می‌کنند نگاه کنید،‌ می‌بینید که هیچ‌گاه به این حد از خشونت متوسل نشده بودند. و به نظرم، این نشان‌دهنده رژیمی است که دارد حمایت خود را از دست می‌دهد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG