لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

پرونده سحر تبر به اتهام «معاونت در افساد فی‌الارض» به دادگاه انقلاب ارسال شد


گزارش‌ها حاکی است پرونده سحر تبر دختری که به واسطه انتشار عکس‌هایی با چهره ترسناک در اینستاگرام معروف شده بود، با اتهاماتی از جمله «معاونت در افساد فی‌الارض» به دادگاه انقلاب ارسال شده است.

فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر که حالا ۱۸ سال دارد، در مهرماه امسال بازداشت شد و به گفته سعید دهقان وکیل خانم خویشوند، او تا کنون در زندان به سر می‌برد و پرونده موکلش از سوی دادسرای ارشاد به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارسال شده است.

این وکیل دادگستری به ایرنا گفته است که «تداوم بازداشت این نوجوان، نه تنها ضرورتی ندارد، بلکه از فلسفه قانونی بازداشت و نیز منطق قضایی به دور است.»

این وکیل دادگستری گفته است که موکلش در تاریخ دستگیری (اوایل مهر امسال) بالای ١٨ سال بوده اما از آنجا که بنیان پرونده تشکیل شده برای تعقیب، به استناد اقداماتی است که در زمان وقوع، او هنوز به سن قانونی رشد نرسیده بود و در واقع کودک محسوب می شده است.

پیام درفشان دیگر وکیل فاطمه خویشوند نیز اعلام کرده است که در کیفرخواست صادره از سوی دادسرای ارشاد، «معاونت در افساد فی‌الارض، تشویق به فساد از طریق تشویق جوانان به اباحه‌گری، توهین به مقدسات از طریق توهین به حجاب و تحصیل مال نامشروع» به فاطمه خویشوند تفهیم شده است.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی چندی پس از بازداشت سحرتبر اعترافات او را در حالیکه که هنوز خبری از محاکمه و محکومیت او منتشر نشده، پخش کرد.

طی سالهای اخیر سپاه پاسداران به بخش‌های انتظامی و امنیتی که شبکه‌های مجازی را زیر نظر می‌گیرند اضافه شده و با برخی کاربران که از نظر آنها به ترویج بی حجابی و فرهنگ غربی دست می‌زنند، برخورد می‌کنند.

پیشتر دخترانی که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند نیز توسط پلیس احضار شدند. پخش اعتراف های اجباری آنان از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی واکنش انتقادی بسیاری را برانگیخت.

علاوه بر این، در روزهای در حالیکه انتقادات مختلفی به پخش اعترافات اجباری متهمان از تلویزیون مطرح شده بود، اعترافات اجباری سازندگان برنامه ویدئویی ژلوفن پس از بازداشت آنها، از تلویزیون پخش شد.

همچنین بازداشت سحر تبر در رسانه های غربی نیز بازتاب داشت و روزنامه گاردین، شبکه تلویزیونی فاکس نیوز و سایت خبری «نیوز دات کام» به فعالیت‌های او و موج دستگیری‌های کاربران اینستاگرم، به ویژه زنان، در ایران اشاره کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG