لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

دادستانی تهران با آزادی مشروط نرگس محمدی و نازنین زاغری مخالفت کرد


نازنین زاغری(راست) شهروند بریتانیایی- ایرانی و نرگس محمدی فعال مدنی زندانی در ایران
نازنین زاغری(راست) شهروند بریتانیایی- ایرانی و نرگس محمدی فعال مدنی زندانی در ایران

در حالی که به گفته وکیل مدافع نازنین زاغری شهروند بریتانیایی - ایرانی و نرگس محمدی فعال مدنی مشمول بهره‌مندی از آزادی مشروط می شوند، دادستانی تهران با آزادی مشروط آن‌ها مخالفت کرده است.

محمود بهزادی راد وکیل مدافع نازنین زاغری و نرگس محمدی روز یکشنبه یکم دی ماه گفت که برای موکلانش درخواست آزادی مشروط و مرخصی داده بودیم که دادستانی با هر دو مخالفت کرده است در حالی که موکلانم طبق قانون مشمول بهره‌مندی از آزادی مشروط می‌شوند.

این وکیل دادگستری با بیان این که قرار بود به نرگس محمدی مرخصی داده شود و «حتی وزارت اطلاعات به عنوان ضابط پرونده موافقت کرده بود» عنوان کرد که دادستانی با آن مخالفت کرده است.

بهزادی‌راد همچنین به روند درمانی موکلش نیز اشاره کرده و گفت که خانم محمدی برای انجام مسائل درمانی و معاینه توسط پزشکان متخصص از زندان خارج شد اما پزشکان گفته بودند باید به صورت مداوم و حداقل هر ۶ ماه یکبار معاینه شود که اکنون چندین ماه است معاینه‌ای انجام نشده است.

پیش از این نیز گزارش شده بود که این فعال مدنی زندانی در ایران که پس از جراحی رحم علی‌رغم هشدار پزشکان به زندان منتقل شده بود، از داروی انتی‌بیوتیک محروم مانده است.

این وکیل دادگستری درباره نازنین زاغری نیز گفت که خانم زاغری چند مرتبه برای معاینه پیش روانپزشک اعزام شده و او نیز وضعیتی مشابه نرگس محمدی دارد.

مقامات امنیتی سپاه در ایران، نازنین زاغری و دختر خردسالش را در سال ۲۰۱۶، هنگامی که قصد داشت پس از دیدار از خانواده به بریتانیا بازگردد، در فرودگاه بازداشت و سپس زندانی کردند.

سپاه پاسداران که پشت بازداشت بسیاری از شهروندان دو تابعیتی است، نازنین زاغری را به جاسوسی متهم کرده است، اتهامی که او و بریتانیا آن را رد کرده اند.

در حال حاضر علاوه بر خانم زاغری، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG