لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

مراسم گرامیداشت جعفر پوینده و محمد مختاری با تهدید «وزارت اطلاعات» لغو شد


کانون نویسندگان ایران از تماس «وزارت اطلاعات» با اعضای این کانون برای لغو مراسم گرامیداشت جعفر پوینده و محمد مختاری نویسندگان قربانی قتل‌های زنجیره‌ای خبر داد.

کانون نویسندگان ایران روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه با انتشار اطلاعیه‌ای از لغو مراسم گرامیداشت جعفر پوینده و محمد مختاری از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای خبر داد و نوشت که «وزارت اطلاعات با چند تن از اعضای هیئت دبیران کانون تماس گرفتند و هشدار دادند که با مراسم اعلام‌شده با شدت و خشونت برخورد خواهد شد.»

پیشتر کانون نویسندگان با انتشار بیانیه‌ای با یادآوری «جریان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای و تکرار دادخواهی جان‌های به‌تاراج رفته»، اعلام کرده بود که اعضای این کانون روز جمعه ۱۵آذرماه بر مزار جعفر پوینده و محمد مختاری حاضر می‌شوند.

این کانون اعلام کرد که پس از تماس وزارت اطلاعات هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران «به منظور حفظ جان اعضای خود و سایر دوستداران زنده یادان مختاری و پوینده» این مراسم را لغو‌ کرده است.

رضا خندان یکی از اعضای کانون نویسندگان در گفت‌وگو با رادیوفردا خبر داد که وزارت اطلاعات به کانون نویسندگان اعلام کرده است که «به دلیل شرایط خاص کشور» از تأمین امنیت و سلامت شرکت‌کنندگان در مراسم سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده ناتوان است و به طور ضمنی تهدید کردند که مراسم برگزار نشود.

محمد مختاری و محمد جعفر پوینده دو عضو کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۷۷ توسط عواملی از وزارت اطلاعات ایران به قتل رسیدند. پیش از آن نیز داریوش فروهر و پروانه اسکندری آذر ماه سال ۷۷ در منزل خود با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیدند.

این قتلها به «قتل‌های زنجیره‌ای» معروف، و کشف عاملان آن از سوی محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت، به هیات ویژه ای سپرده شد. چندی بعد وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعدادی ماموران «خودسر» آن وزارتخانه در قتل‌ها دست داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG