لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۷

یکسال پس از بازداشت ارس امیری؛ وزارت اطلاعات همکاری با شورای فرهنگی بریتانیا را بی دلیل منع کرد


بیش از یکسال از بازداشت ارس امیری دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای هر گونه همکاری با شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسل) را ممنوع اعلام کرد.

وزارت اطلاعات روز سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه بدون اعلام دلیل این ممنوعیت هشدار داد که همکاری با «بریتیش کانسل» پیگرد قضایی به همراه دارد.

این اعلام وزارت اطلاعات ایران در حالی است که چندی پیش «ارس امیری» که گفته شده مسئول میز ایران در شورای فرهنگی بریتانیا و دانشجو است، در سال ۹۶ از سوی مقامات امنیتی بازداشت و پس از گذشت بیش از یکسال، حکم ۱۰ سال زندان او تایید شد.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، قانون، عطف به ماسبق نمی شود. یعنی نمی توان کسی را به خاطر آنچه در گذشته غیرقانونی نبود، اکنون محکوم کرد.

رادیو فردا در ۲۴ تیرماه گزارش داد که خانم امیری در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران اعلام کرده که تنها به دلیل «کار در بریتیش کانسیل» به ۱۰سال زندان محکوم شده اما «در اقدامی عجیب» سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «جاسوسی» ذکر کرده است.

شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسل) یک سازمان بریتانیایی است که در زمینه فرصت های آموزشی و فرهنگی بین المللی فعال است و در بیش از ۱۰۰ کشور شعبه دارد.

جمهوری اسلامی بارها شهروندان کشورهای دیگر از جمله بریتانیا را بازداشت و آن‌ها را متهم به جاسوسی کرده است. انوشه آشوری با تابعیت ایرانی بریتانیایی از جمله کسانی که اخیرا بازداشتش به جرم جاسوسی رسانه ای شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG