لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی شکایت خانواده کاووس سیدامامی از صدا و سیما را رد کرد


تصویری از مراسم خاکسپاری و دفن کاووس سیدامامی فعال محیط زیست که در زندان اوین جان باخت
تصویری از مراسم خاکسپاری و دفن کاووس سیدامامی فعال محیط زیست که در زندان اوین جان باخت

پس از گذشت یکسال از شکایت خانواده کاووس سیدامامی فعال محیط زیست از صدا و سیما، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی شکایت این خانواده را رد کرد.

پیام درفشان وکیل خانواده کاووس سیدامامی روز یکشنبه ۲۱ مهرماه به خبرگزاری ایرنا گفت که شعبه نهم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه در پرونده شکایت خانواده کاووس سیدامامی از صداوسیما به خاطر پخش مستندی تحت عنوان «منطقه ممنوعه»، قرار منع تعقیب صادر کرده است.

پیش از این نیز وکیل مدافع خانواده کاووس سید امامی از شکایت موکلانش علیه رئیس، معاون سیاسی و یکی از مدیران شبکه‌های صدا وسیمای جمهوری اسلامی و همچنین تهیه کننده برنامه خبری «۲۰:۳۰» و عوامل تولید برنامه «منطقه ممنوعه» در تیرماه امسال خبر داده بود.

آقای درفشان گفت که پس از گذشت بیش از یک سال از طرح این شکایت، بازپرس شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه، شکایت را نپذیرفته و اقدام به قرار منع تعقیب کرده است.

رد شدن شکایت خانواده سیدامامی در حالی است که «مریم ممبینی»، همسر کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست هم به تازگی پس از ۱۹ ماه ممنوع‌الخروجی توانست برای دیدار با فرزندانش به کانادا سفر کند.

کاووس سید امامی یکی از دستگیرشدگان پرونده محیط زیستی در ایران بود که در سال ۹۶ دوهفته پس از بازداشت در زندان درگذشت. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را «خودکشی» اعلام کردند، اما این ادعا از سوی خانواده سیدامامی رد شد و هیچ مدرک و سندی روشنی نیز درباره خودکشی از سوی مقامات ارائه نشد.

با انتشار خبر مرگ کاووس سید امامی، سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای خواستار تحقیقات مستقل برای مشخص شدن دلیل مرگ مشکوک او شد. این سازمان در بیانیه‌ای نوشت مسئولان قضائی همسر او را ابتدا به مدت چهار ساعت بازجویی کردند و سپس به او اطلاع داده‌اند که سید امامی در زندان خودکشی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG