لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

دادگاه تجدیدنظر حکم یکسال زندان برای مادر یکی از کشته‌شدگان سال ۸۸ را عینا تائید کرد


حکم یکسال حبس تعزیری «شهناز اکملی» مادر «مصطفی کریم بیگی» یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات عاشورای سال ۱۳۸۸، عینا در دادگاه تجدیدنظر تأیید شده است.

«مریم کریم بیگی» دختر شهناز اکملی، روز دوشنبه ۸ مهرماه در صفحه توئیتر خود از تایید حکم یک سال حبس مادرش در دادگاه تجدید نظر خبر داد. صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این خبر را تایید کند.

خانم کریم بیگی نوشت: «حكم مادرم در دادگاه تجديد نظر عيناً تاييد شد، اين حكم در حالی تاييد شد كه پرونده قتل برادرم در همان دادسرای اوين كه پرونده مادرم تشكيل شد خاک می‌خورد، انتظار زيادی نيست كه قاتل مصطفی زندان باشد نه مادرم به جرم دادخواهی.»

شهناز اکملی پیشتر از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب به یک سال زندان و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود.

خانم اکملی که در ۱۰ سال گذشته همواره به دنبال دادخواهی و یافتن عوامل کشتن فرزندش بود به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت سیاسی، و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود.

فرزند او، مصطفی کریم بیگی، در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در تاریخ ششم دی ماه آن سال، که مصادف با عاشورا بود، از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

طبق گزارش‌ها، مقامات امنیتی به این شرط جسد او را به خانواده اش تحویل دادند که خاکسپاری، خارج از تهران، دور از محل سکونتش برگزار شود و هیچکس جز پدر، مادر، و خواهرش در مراسم حاضر نباشند. پیکر مصطفی، مدت‌ها بعد از کشته شدنش، در شهریار به خاک سپرده شد.

گفتنی است وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG