لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

دستور بازداشت صبا کمالی پس از حمایت او از «دختر آبی» صادر شد؛ اتهام: توهین به امام حسین


در حالی که انتشار خبر خودسوزی و مرگ یک دختر در ایران واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را به همراه داشته است، برخی خبرگزاری‌ها از صدور حکم جلب برای یک بازیگر به بهانه «توهین به امام سوم شیعیان» در مطالبی در حمایت از این دختر خبر دادند.

خبرگزاری فارس، یک خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، از صدور دستور جلب خانم صبا کمالی، بازیگر سینما و تئاتر ایران، پس از انتشار مطلبی در توئیتر در حمایت از «سحر خدایاری» خبر داد. هرچند در این گزارش، به شیوه دیرینه رسانه‌های حکومتی ایران، تنها حروف نخست نام و نام خانوادگی خانم «صبا کمالی» به کار رفته و او به عنوان «بازیگر نه چندان مطرح سینما» معرفی شده است.

این خبرگزاری چهارشنبه شب ۲۰ شهریور با اعلام این خبر نوشت که علت دستور بازداشت «ص.ک» توهین به امام سوم شیعیان بوده است.

پس از انتشار این خبر اما خانم کمالی مطلب خود را حذف کرد و نوشت که متنی که منتشر کرده بود گفتگویی «تخیلی و صمیمانه» با امام سوم شیعیان بوده و این پست را به خاطر افراد «کج فهم و متعصب» پاک کرده است.

او در پست حدف شده خود خطاب به امام سوم شیعیان،‌ سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی»، را «مظلوم‌تر» از او توصیف کرده بود.

پست اینستاگرامی صبا کمالی بازیگر درباره «سحر خدایاری» که پس از انتشار مجبور به عذرخواهی و حذف آن شد
پست اینستاگرامی صبا کمالی بازیگر درباره «سحر خدایاری» که پس از انتشار مجبور به عذرخواهی و حذف آن شد

سحر خدایاری، از طرفداران تیم استقلال تهران که ماه‌ها پیش هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال دستگیر شده بود، چندی پیش با شنیدن خبر محکومیتش به زندان، مقابل یکی از واحدهای قضایی در تهران خودسوزی کرد و پس از چند روز بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت.

وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب ۱۹ شهریور در ادامه واکنش‌های گسترده به مرگ سحر خدایاری در پیامی در توئیتر فارسی خود نوشت: «درگذشت غم انگیز سحر خدایاری، دختر آبی، شاهد دیگری بر این حقیقت است که بزرگترین قربانیان این رژیم خود مردم ایران هستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG