لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

دو زن استرالیایی-بریتانیایی و یک مرد استرالیایی در ایران بازداشت شدند


دولت و رسانه های استرالیا روز چهارشنبه ۲۰ شهریور اعلام کردند که دو شهروند زن بریتانیایی - استرالیایی و یک شهروند مرد استرالیایی در ایران بازداشت شده‌اند.

به گزارش ‌ای‌بی‌سی‌ نیوز، به نقل از روزنامه تایمز در لندن نوشت که یک بلاگر و گردشگر بریتانیایی-استرالیایی و دوست پسر استرالیایی او هنگامی که در حال سفر در آسیا بودند، در ایران بازداشت شدند.

همچنین ، یک شهروند بریتانیایی-استرالیایی که فرد آکادمیک است و در دانشگاه کمبریج تحصیل کرده و در یکی از دانشگاه‌های استرلیا تدریس‌ می‌کند، نیز به شکل جداگانه ای بازداشت و به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. روزنامه تایمز نوشت که این فرد در سلول انفرادی نگهداری می شود اما مشخص نیست به چه اتهامی بازداشت شده است.

ای‌بی‌سی نیوز نوشت این فرد حدود یکسال است که در زندان به سر می‌برد.

در این گزارش‌ها نامی از افراد بازداشت شده برده نشده است.

به نوشته تایمز در سال‌های اخیر این اولین بار است که افرادی با پاسپورت بریتانیایی و بدون داشتن شهروندی ایران در این کشور بازداشت می‌شوند.

دولت استرالیا این بازداشت‌ها را تایید کرده و به شهروندان خود نسبت به سفر به ایران هشدار داده است.

چندی پیش نیز سایت هرانا که اخبار فعالان حقوق بشری را در ایران پوشش می‌دهد گزارش داده بود یک زوج گردشگر استرالیایی که «در اطراف جاجرود» بازداشت شده اند و «پس از یک ماه بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده اند.»

بازداشت این شهروندان استرالیایی و بریتانیایی در شرایطی است که تنش ها بین ایران با کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا بر سر ماجرای حمله های اخیر به نفتکش‌ها همچنین توقیف نفتکش بریتانیایی و ایرانی از سوی هر دو کشور افزایش یافته است.

طی سال‌های اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از جمله نازنین زاغری که حدود سه سال پیش بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد.

بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران سابقه دار است و تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر ارس امیری و نازنین زاغری رتکلیف، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، و ژیو وانگ - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG