لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

سازمان عفو بین الملل صدور «احکام ظالمانه» برای فعالان کارگری در ایران را محکوم کرد


اسماعیل بخشی (راست) ، سپیده قلیان ، امیر امیرقلی از جمله محکومان پرونده هفت تپه هستند که با احکام سنگین حبس روبرو شده‌اند.
اسماعیل بخشی (راست) ، سپیده قلیان ، امیر امیرقلی از جمله محکومان پرونده هفت تپه هستند که با احکام سنگین حبس روبرو شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای صدور احکام سنگین اخیر برای فعالان کارگری در ایران را محکوم کرده است.

عفو بین الملل روز دوشنبه ۱۸ شهریور با صدور بیانیه‌ای احکام اخیر فعالان کارگری در ایران را «ظالمانه» توصیف کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا با لغو این احکام فعالان کارگری و روزنامه نگاران را بدون هیچ‌گونه قید و شرطی آزاد کند.


فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در این‌باره گفت که «این احکام ظالمانه تازه‌ترین نمونه از عملکرد دستگاه قضایی بیدادگر در ایران است و بی‌اعتنایی کامل مقام‌ها و مسئولان این کشور به حقوق روزنامه‌نگاران و کارگران را آشکارا نشان می‌دهد.»

براساس اخبار منتشر شده از منابع کارگری، احکام سنگین زندان برای متهمان پرونده «نیشکر هفت‌تپه» صادر شده است که سپیده قلیان فعال مدنی، امیرحسین محمدی فرد، سردبیر نشریه گام، امیر امیرقلی عضو تحریریه نشریه گام، ساناز الهیاری، عضو تحریه نشریه گام، و عسل محمدی دانشجو و عضو تحریریه نشریه گام هر کدام به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.»

همچنین اسماعیل بخشی فعال کارگری نیز در این پرونده به ۱۴ سال زندان و محمد خنیفر کارگر هفت تپه به ۶سال زندان محکوم شده اند. صدور این احکام سنگین با انتقادهای بسیاری روبرو شد.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با اقشار مختلف در ایران، از جمله کارگران و زنان، را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG