لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

۹ کارگر دیگر هفت‌تپه به ۸ماه حبس تعزیری و شلاق محکوم شدند


تصویر آرشیوی از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه و خانواده هایشان مقابل فرمانداری شوش
تصویر آرشیوی از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه و خانواده هایشان مقابل فرمانداری شوش

گزارش‌ها حاکی است که در ادامه برخورد قضایی با اعتراضات کارگری ،‌ ۹ نفر از کارگران هفت تپه به ۸ماه حبس تعزیری و شلاق محکوم شدند.

خبرگزاری ایلنا روز دوشنبه ۴ شهریور با اعلام این خبر نوشت که بر اساس رای دادگاه ۹ نفر از کارگران به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند که تا پایان مدت تعیین شده توسط دادگاه به صورت تعلیق خواهد بود و یک کارگر دیگر نیز از اتهامات مطروحه تبرئه شد.

پیشتر سندیکای کارگران هفت تپه گزارش داده بود که ۱۰کارگر ۲۳ مرداد در دادگاه شوش به اتهام «تجمع غیرقانونی» برای خواست «تغییر مدیریت و آزادی اسماعیل بخشی» محاکمه شده‌اند.

حکم صادر شده برای این کارگران قابل تجدیدنظر است.

پیش از این نیز هفت نفر دیگر از کارگران هفت تپه در دادگاه شوش به هشت ماه حبس تعلیقی و تحمل ۲۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

صدور حکم شلاق و حبس تعلیقی برای کارگران هفت تپه در شرایطی است که محاکمه اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و چند فعال کارگری دیگر در دادگاه انقلاب تهران در حال انجام است.

همچنین در حالی که خبرهای غیررسمی از بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل مجتمع نیشکر هفت تپه منتشر شده بود،‌ مسئول روابط عمومی هفت تپه در گفت‌وگو با ایلنا این خبر را تکذیب کرد.

کارگران «نیشکر هفت تپه» در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از سه ماه دستمزد معوقه خود از روز ۵ آبان سال گذشته دست به اعتصاب زدند. معترضان معتقد بودند کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

اما در مقابل نیروهای امنیتی برخوردی خشونت‌آمیز با این اعتراضات کارگری داشتند. در حالی که ماه‌ها از این اعتراضات می گذرد ولی تا کنون خواسته های کارگران برآورده نشده و همچنان بازداشت و برخوردهای امنیتی با فعالان کارگری و کارگران هفت تپه ادامه دارد.

پیش از این حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده، در پیام توئیتری از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر (اول ماه مه) انتقاد کرد و نوشت «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG