لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

نورعلی تابنده سرسلسله دراویش گنابادی پس از یکسال و نیم حصر خانگی به زادگاهش رفت


گزارش‌ها حاکی است که نورعلی تابنده سرسلسله دراویش گنابادی پس از یکسال و نیم حصر خانگی و در فضایی امنیتی به زادگاهش بیدخت رفته است.

فائزه عبدی‌پور، همسر محمد شریفی مقدم درویش محبوس در زندان فشافویه در صفحه توئیتر خود با انتشار یک ویدئو نوشت که نورعلی تابنده سرسلسله دراویش گنابادی به شهرستان بیدخت خبر داد.

نورعلی تابنده پس از گذشت ۵۵۳ روز حصر خانگی ظهر امروز برای رفتن به «بیدخت » شهر زادگاهش راهی فرودگاه مهرآباد شده است. خانم عبدی پور در یک توئیت نوشت که آقای تابنده در حالی که فضای امنیتی شدید در گلستان هفتم برقرار بوده راهی فرودگاه شده است.

در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در ۱۴ بهمن‌ سال ۹۶ در گلستان هفتم مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله دراویش گنابادی، تعداد زیادی از دراویش گنابادی خود را به آن خیابان رساندند تا از تجمع نیروها امنیتی و انتظامی مقابل خانه نورعلی تابنده جلوگیری کنند. آنها خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی شدند و این تجمع تا ۱ اسفند همان سال ادامه پیدا کرد.

در جریان سلسله درگیری‌های نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش حاضر در محل منجر چند مأمور پلیس و عضو بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی به شدت مضروب شده و بازداشت شدند.

در سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند. آنها اعلام کرده بودند که نورعلی تابنده خط قرمز آن‌هاست.

در پی بازداشت ها ۲۰۲ نفر از دراویش گنابادی زندانی مجموعا به بیش از ۱۰۸۰ سال زندان محکوم شدند. محمد ثلاث یکی از دراویش گنابادی بود که سحرگاه ۲۸خرداد به اتهام قتل ماموران انتظامی اعدام شد. وزیر خارجه آمریکا اعدام این درویش گنابادی را «بی رحمانه و ناعادلانه» خواند و گفت مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر و آزادی هستند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG