لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

برخی دیگر از فعالان سیاسی و امضاء کنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای بازداشت شدند


محمدحسین سپهری(راست) و جواد لعل محمدی از امضاء کنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای در بین بازداشت‌شدگان هستند.
محمدحسین سپهری(راست) و جواد لعل محمدی از امضاء کنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای در بین بازداشت‌شدگان هستند.

گروهی از فعالان سیاسی که در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان برای «کمال جعفری یزدی» از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه ای مقابل دادگستری مشهد تجمع کرده بودند، توسط پلیس و نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

کمال جعفری یزدی که روز شنبه در هنگام حضور در دادگاه انقلاب شاهد دستگیری بیش از ده نفر از این معترضان بود، به رادیو فردا گفت: فاطمه سپهری، پوران ناظمی، هاشم خواستار و محمد نوریزاد در میان بازداشت‌شدگان هستند.

آقای جعفری یزدی حدود پنج ماه پیش با اتهام‌هایی از جمله «تلاش برای براندازی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و‌ به ۱۳ سال حبس محکوم شده بود.

در همین حال، رضا مهرگان یکی دیگر از امضا‌کنندگان نامه در خواست استعفا از آیت الله خامنه‌ای در حساب توییتری خود از حوریه فرج زاده، جواد لعل محمدی، محمد حسین سپهری و عبدالرسول مرتضوی به عنوان افراد دیگر بازداشت‌شده نام برده است.

برخی از این افراد، از جمله امضاء کنندگان بیانیه ۱۴ نفره درخواست استعفای خامنه‌ای هستند که پیش از این نیز برخی از آن‌ها تهدید به قتل شده بودند.

وزارت خارجه آمریکا می گوید رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

در ایران هر گونه انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی با محکومیت سخت مجازات می شود.

برخورد با نویسندگان نامه درخواست استعفای خامنه ای در حالی است که چند هفته پس از امضای این نامه، رضا مهرگان یکی از امضاکنندگان آن، با انتشار ویدئویی در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که توسط افراد ناشناس با شوکر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.

پیش از آن، جواد لعل‌محمدی، عضو کانون صنفی معلمان مشهد و از امضا کنندگان نامه اعلام کرده بود که چند بار پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کرده و محمدحسین سپهری، یکی دیگر از امضا کنندگان با انتشار ویدئویی گفته بود که فردی چاقو به دست زنگ در خانه او را زده بود و پس از تماس با ۱۱۰ نیز ماموری برای رسیدگی مراجعه نکرده بود.

همچنین محمد نوری زاد، یکی دیگر از امضا کنندگان نامه در ۱۹ تیرماه در پی مراجعه به شعبه اول دادیاری ناحیه ۳۳ اوین «جهت دفاع از اتهام مندرج در پرونده» بازداشت شده بود که با قید وثیقه آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG