لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

ششمین روز از اعتصاب غذای سپیده قلیان؛ این فعال مدنی دچار «ناتوانی حرکتی» شده است


این فعال مدنی از اول مردادماه اعتصاب غذا کرده است.
این فعال مدنی از اول مردادماه اعتصاب غذا کرده است.

در حالی ششمین روز از اعتصاب غذای سپیده قلیان فعال مدنی زندانی در ایران می گذارد که گزاش‌ها حاکی ضعف شدید این زندانی است به طوری که او قادر به حرکت بدون ویلچر نیست.

کمپین حمایت از بازداشت شدگان هفت تپه، روز یکشنبه ۶ مرداد ماه در گزارشی با اشاره به این که «سپیده قلیان» فعال مدنی که از ابتدای مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده است نوشت که «سپیده قلیان در حالی از سمت رئیس زندان و دادیار ناظر بر زندان برای شکستن اعتصاب غذایش تحت فشار قرار دارد که هیچ اقدامی در جهت بررسی مطالبات او انجام نشده است.»

بنابر این گزارش خانم قلیان شش روز است که «مطلقا آب و غذا نخورده و از روز دوم اعتصاب غذا دچار ضعف و بیحالی شدید شده و شدت این ضعف به حدی‌ است که به تنهایی قادر به حرکت نبوده و از ویلچر استفاده می‌کند.»

پیش از این مهدی قلیان برادر «سپیده قلیان» فعال مدنی زندانی روز جمعه ۴ تیر، اعلام کرده بود که خانم قلیان در چهارمین روز اعتصاب غذا خود به دلیل اختلال در دستگاه گوارشی و افت شدید فشار بیهوش و به بهداری زندان منتقل شده است.

او همچنین از «برخورد ناشایست و توهین آمیز پرستار بهداری زندان» نسبت به این فعال مدنی زندانی نیز خبر داده بود.

در اعتراض به اهانت عوامل زندان قرچک به خانواده‌ش و نیز در اعلام حمایت از امیرحسین‌محمدی‌فرد و ساناز الهیاری دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زده است.

سپیده قلیان آبان سال گذشته در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به همراه اسماعیل بخشی فعال کارگری زندانی بازداشت شد، این دو پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شدند‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌‌اند. خانم قلیان و اسماعیل بخشی پس از این اظهارات، برای دومین بار، در اوایل بهمن ماه بازداشت شدند.

پیش از این نیز حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده، در پیام توئیتری از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر (اول ماه مه) انتقاد کرد و نوشت «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG