لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

مشاوران سابق میرحسین موسوی از رئیس جمهوری ایران خواستند تا به حصر پایان دهد


میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.

جمعی از مشاوران میرحسین موسوی درنامه‌ای به حسن روحانی از رئیس جمهوری ایران خواستند تا به وعده انتخاباتی خود عمل کرده و به حصر پایان دهد.

بنابر گزارش سایت کلمه، هشت نفر از مشاوران سابق میرحسین موسوی، در نامه ای به حسن روحانی نسبت به وضعیت سلامت میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد ابراز نگرانی کرده و نوشتند که « روند فرسودگی جسمانی» محصورین از جمله میرحسین موسوی ، روندی پرشتاب به‌خود گرفته است، به طوری که او بسیاری از روزهای هفته گذشته را در بیمارستان سپری کرده است.

در اواسط تیرماه امسال تصاویری از میرحسین موسوی و زهرا رهنورد منتشر شد که یکی از عکس‌ها مربوط به حضور موسوی و رهنورد در مرکز قلب تهران بود.

اردشیر امیرارجمند، قربان بهزادیان‌نژاد، سیدعلیرضا بهشتی‌شیرازی، سیدعلیرضا حسینی‌بهشتی، سیدمحمدرضا حسینی‌بهشتی، ابوالفضل فاتح، فرشاد مؤمنی از جمله افرادی هستند که نامشان به عنوان امضاء کننده درج شده است.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ و به دنبال انتشار فراخوانی برای تظاهرات در حمایت از اعتراضهای مردم تونس و مصر توسط حکومت در حصر خانگی نگه داشته شدند.

حصر خانگی آن‌ها بدون انجام محاکمه و به گفته مسئولان حکومتی با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران صورت گرفته است.

موسوی و کروبی که از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ بودند، اعتقاد دارند که در آن انتخابات «تقلب» شده است. اعتراض‌ها به تقلب انتخاباتی در ایران ماه‌ها ادامه داشت.

وزارت خارجه ایالات متحده زمستان سال گذشته و در هشتمین سالگرد حصر این سه تن، در بیانیه‌ای خواستار آزادی آنها و همه زندانیان سیاسی شده و نوشته بود: «بازداشت این سه نفر متناقض با قوانین ایران و تعهدات بین المللی از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است و ما آن را محکوم می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG